*
Głusk. Czy odkrycie żydowskich macew pod powierzchnią drogi przy ul. Nektarowej wstrzyma ziemne prace elektryczne? Dodane 2008-06-30 12.00 , komentarzy 0

Żydowskie macewy odkopane w centrum Głuska

Żydowskie tablice nagrobne odkopali robotnicy podczas prac ziemnych w centrum Głuska. Macewy pochodzą ze starego cmentarza żydowskiego, zniszczonego przez Niemców w czasie II wojny

W tym tygodniu lubelska firma „Tempo” rozpoczęła przy ul. Nektarowej prace nad układaniem ziemnych kabli elektrycznych. Zaraz po rozkopaniu ulicy robotnicy natrafili na stare tablice znajdujące się tuż pod powierzchnią ziemi. – Nie wiedzieliśmy, co to jest – przyznał nam wczoraj Jan Serewa, kierownik robót. – Wkrótce zorientowaliśmy się, że odkopane tablice i ślady po nich odbite w ziemi to macewy.


Mieszkańcy wyjaśnili nam, że kiedyś był tu cmentarz żydowski i stąd pochodzą te kamienne bloki. – W czasie wojny Niemcy zgonili Żydów i kazali im z macew układać krawężniki – opowiada Lech Wójcik, mieszkaniec ul. Nektarowej w Głusku. – Drogę natomiast ułożyli z tłucznia z muru cmentarnego.


Do tej pory odkopano 3 macewy, na których można odczytać stare napisy. Pozostałe zostały pokruszone. Ślady po nich są jednak wciąż widoczne. – Krawężnik wyłożony z macew ciągnął się przez całą długość ulicy Nektarowej – mówi Lech Wójcik. – Gdyby rozkopać drugą stronę drogi, odkrylibyśmy kolejny rząd kamiennych tablic nagrobnych.


Jan Serewa zapewnia, że odkrycie nie wstrzyma robót. – W przyszłym tygodniu położymy kable i zaczniemy zasypywać to, co rozkopaliśmy – mówi. – Macewy pozostawimy na ich miejscu. Robotnicy obawiają się jednak, że gdy sprawa ujrzy światło dzienne, pojawią się komplikacje w budowie. – Spodziewamy się, że na Nektarowej pojawią się przedstawiciele gminy żydowskiej – mówi kierownik Serewa. – Może będą chcieli rozkopać teren, a wtedy cała nasza praca pójdzie na marne.


Te obawy nie są bezpodstawne. – Pojadę tam w przyszłym tygodniu, aby obejrzeć znalezisko – zapowiada Roman Lipman, przewodniczący lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – Macewy powinny wrócić na cmentarz w Głusku, czyli tam, skąd pochodzą.


ŻYDZI W GŁUSKU

Głusku w 1689 roku utworzono żydowską gminę wyznaniową. W 1857 roku żyło tu 394 Żydów, co stanowiło 56,3% wszystkich mieszkańców. Większość głuskich Żydów zginęła w czasie drugiej wojny światowej. Wtedy też głuski Kirkut został zdewastowany przez Niemców, a macewy wykorzystane do prac drogowych. W miejscu, gdzie dziś jest park, stały domy żydowskie. Również one zostały zniszczone przez hitlerowców.


KSz

X

Miejsce
w rankingu
Karolina Szubiela

Jestem absolwentką Turystyki i Rekreacji. Na łamach tygodnika Moje Miasto Lublin- opisuję co dzieje się w dzielnicach: Dziesiata, Bronowice, Wrotków, Felin, Głusk. Lubię podróżować, słuchać muzyki, koniecznie rockowej. Jestem stałym bywalcem koncertów. Jeżeli masz jakąś sprawę, zadzwoń lub napisz: karolina.szubiela@mmlublin.pl; telefon: 081 46 26 848; gg: 3821509 Zapraszam!

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: