*
Maciek Stawinoga, rowerzysta ze Szczecina rozdaje za darmo dzieciom odblaskowe opaski Dodane 2009-03-23 20.00 , komentarzy 189

Odblaskowy anioł ze Szczecina

Maciek Stawinoga jeździ po całej Polsce i za darmo rozdaje dzieciom opaski odblaskowe. Wręczył ich już ok. 2 tysięcy. A porusza się… rowerem.


Mówią na niego Anioł, choć wygląda bardziej na zapaśnika. Prawie ciągle uśmiechnięty. Ma 24 lata. Pochodzi ze Szczecina. W Gdyni pracował jako mechanik samochodowy. Jego spontaniczna akcja wzięła się z potrzeby serca. - Cofamy się, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Coraz więcej ludzi nie dba o siebie - uważa. Sam był świadkiem wypadku, jednak nie chce o tym mówić.



Postanowił za to działać.

To nie jest akcja pod czyimś patronatem. Odblaski bierze z jednej z sieci sklepów detalicznych oraz stacji paliw, które zostały w magazynach po promocjach. Nigdy nie wie, ile ich dostanie. Ale stara się kombinować, by dostało je jak najwięcej dzieciaków.

Wyjechał 13 stycznia

Zaliczył już m.in. Gdańsk, Poznań i Warszawę. Teraz w planie ma Rzeszów, Wrocław, Kraków.




Nie zabiega o rozgłos medialny. Spotkałem go przypadkiem na osiedlu Poręba w czwartkowe południe. Przez 30 min zdołał rozdać mieszkańcom kilkanaście opasek. Jedną podarował nawet… psu. - Zwierzętom tez daję odblaski na uszy - żartuje. - Kiedy ostatni raz jadłem coś ciepłego? Dwa dni temu - wyznaje. Jego paliwem jest kawa zmieszana z napojem energetycznym. - Dzięki temu mam 72 godziny bez snu - śmieje się.



Nie dba o siebie w ogóle.

Pali papierosy - z powodu stresu, jak mówi. Rower jest ochlapany błotem, na grubych oponach, z migającymi na przedzie lampami. I oczywiście obklejony odblaskami. - Masz szczęście, bo teraz jest odwilż - zauważam. - Jeździłem też, jak było minus 25 stopni - odpowiada. Twierdzi, że nie jest mu zimno.



Po Maćku widać zmęczenie, ale wcale nie szuka noclegu
.

Nie chce się nikomu narzucać, jak twierdzi. Przez to miał ostatnio wypadek i wpadł do rowu na trasie. Zasnął za kierownicą. Nie ma nawet telefonu. - Gdybym miał, od razu bym go sprzedał i kupił odblaski dla dzieciaków - mówi.



Na ogół spotyka się z życzliwymi reakcjami.

Po prostu zaczepia nieznajome osoby i wręcza im opaski. Choć nie wszyscy chcą od niego brać, prawdopodobnie zdziwieni taką spontanicznością. - Musiałbyś się przejechać ze mną, żeby wiedzieć o czym pisać - mówi. Chwilę potem jest już w drodze do Kraśnika.



Raport czytelników:

20 marca 2009 Maciek zawitał na warszawskim Ursynowie

- Około godziny 9.00 wszedł do naszego biura człowiek , który poprosił, o skorzystanie z internetu, i zapytał się o odblaski. - pisze nam Krzysztof Gawryś, pracownik ASO Skoda POL-MOT Auto Warszawa -  To co mieliśmy to przekazaliśmy Maćkowi, ale to nie koniec. Okazało się, że Odblaskowy Anioł ma uszkodzone łożyska w tylnym kole. Mechanicy z serwisu pomogli przy zdemontowaniu koła, ale po głębszych oględzinach wyszło, że dalsza podróż jest niemożliwa. Na szczęście naprzeciwko naszej firmy znajduje się serwis rowerowy, który jak się okazało popiera akcję Maćka i podarował mu nowe koło, które założyliśmy.



- Maciek okazał się naprawdę dowcipnym, towarzyskim chłopakiem, który bez żadnych profitów chce pomóc innym . Pozdrawiamy Maćka i życzymy powodzenia i dużo siły. - podsumowuje.


Pamiątkowe zdjęcie wspólnie z pracownikami





Spotkaliście Maćka na trasie? Gorąco zachęcamy do przesyłania zdjęć na online@mmlublin.pl z dołączoną informacją, gdzie i kiedy spotkaliście Odblaskowego Anioła.  Zdjęcia opublikujemy w tym temacie

X

Miejsce
w rankingu
Janek Taraszkiewicz

Pracuję jako: wydawca, dziennikarz, tłumacz, DJ. Prywatnie pasjonują mnie: oryginalne podróże, do tej pory mi. in. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Brazylia, Egipt, Izrael, Francja. Interesuję się także historią XX wieku. Muzyka jest nieodłączną częścią mojego życia, nie podlega więc rubryce "zainteresowania" :). Najczęściej słucham "muzyki świata", nu-jazzu i dobrej elektroniki. Lubię kino, książki, komiksy, ostre jedzenie i sporty wodne.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Michał Zawiercie Michał Zawiercie
:D 2009-01-25 15.25

Trzymaj się stary jak przyszedłem to juz Cię nie było mam nadzieje , że się wygodnie spalo :D pozdrowienia od chłopaków z Zawiercia i do zobaczenia

Mariusz_Vectra Mariusz_Vectra
Update :) 2009-02-24 21.02

Witam !!!

Kolege Macka przetransportowalem dzisiaj z Radomia do Krakowa.
Okolo 19:30 odstawilem Kolege pod CH Krokus.


Pozdrawiam i Zycze Wytrwalosci w dzialaniu !!!!!

Mariusz

tomy82 tomy82
kierowcy IVECO 2009-02-24 22.07

Witam
Transportowaliśmy kolegę z Kozienic ( godz 14) do Radomia (rondo warszawskie) Planował trasę na Kraków, 2 godzinki później spotkaliśmy się przy trasie E-7 kiedy spełniał "swoją misję"

Nie ma co Kolega Maciek to wytrwały gość, warunki pogodowe nie sprzyjają, ale może właśnie to jemu nie przeszkadza, a wręcz dopinguje do działania.

Pozdrawiamy
Tomek i Misiek

jasiek_krak jasiek_krak
Janek 2009-02-25 07.14

Spotkałem Maćka późną porą jadąc przez Kraków. Dogonił mnie i wyposażył w odblaski, gość dobrze pokręcony, żeby w zimą w taką trasę, a to dopiero początek. Powodzenia i ogień z blatu!

jasiek_krak jasiek_krak
dalsza cześć trasy 2009-02-25 07.17

W dniu dzisiejszym udaje się z misją do salonu Kia na wylotówce na Radom.

Jakub Markiewicz Jakub Markiewicz
Odblaskowy anioł ze Szczecina 2009-02-25 22.45

My też bardzo kibicujemy ! :) Bardzo chętnie zamieścimy kolejne zdjęcia :)

Cezary_Q Cezary_Q
:-) 2009-02-26 05.46

Życzę powodzenia i wytrwałości :-)

Hubert Hubert
TVP2 2009-02-27 10.33

Witaj Maćku, tu Hubert z pociągu. Czekam na decyzję szefa ws. o której rozmawialiśmy. Napiszę ponownie za godzinę.

Paweloo Paweloo
3 - dniowi "Warszawiacy" ;) 2009-02-27 13.49

Spotkaliśmy go w Wawie niedaleko Arkadii. Zapytał o drogę. Na szczęście mieliśmy ze sobą mapę bo jesteśmy w Wawie od 3 dni. Chłopak się u nas umył, zjadł i pojechał dalej.
Powodzenia w dalszej drodze ;)

Paweł i Ula

Hubert Hubert
TVP 2009-02-27 15.03

Maciek - odezwij się do mnie szybko, odpowiedź pozytywna.

Reszta - sluchajcie, jesli jesteście z Wawy i chcielibyście przed kamerą powiedziec parę zdań o Maćku, ugościliście go albo np czymś poczęstowaliście, to zadzwońcie proszę 606 616 532.

maks18 maks18
Pozdrowienia 2009-02-27 22.54

Wczoraj odwiedził mnie z McDonald's w Łodzi, piękna akcja, pokręcony człowiek - mam nadzieję że duży zestaw smakował:) Powodzenia i życzliwości na trasie życzę!! Maciek.

izunia Radom izunia Radom
TRZYMAJ SIĘ! 2009-02-28 13.29

Parę dni temu odwiedził Radom.Spotkaliśmy go na Osiedlu nad Potokiem.....Skromny chłopak,z uśmiechem i zmęczeniem na twarzy...Pomogliśmy mu bez wahania!Oby więcej takich ludzi na świecie!Maćku obiecałam Ci parę słów na twój temat,więc piszę!...Mam prośbę do wszystkich,którzy go spotkają!Pomóżcie mu,przenocujcie itp...Naprawdę warto pomóc temu chłopakowi!Sympatyczny i kulturalny...
Maćku na odchodne kazałeś życzyć sobie szczęścia,więc tego Ci życzymy z całego serca!Obyś wytrwał jak najdłużej!
Jeśli będziesz miał okazje odezwij się i napisz coś!

WSZYSTKIEGO DOBREGO I POWODZENIA!

----IZA-I-RADEK---Z RADOMIA!---

swietla swietla
Widziałam i poznała;] 2009-03-02 08.58

ja go na centralnym spotkałam jak z kumplem byłam dal mi tez opaske pozdr go jak to czyta;]

Hubert Hubert
Hubert 2009-03-03 14.38

Maćku, tak jak rozmawialiśmy - mam nadzieję, że to będzie czwartek, ale dopóki nie będę wiedział na 100%, to nie chcę nic obiecywac. Jak tylko będę wiedział na pewno, od razu piszę, dam Ci znać z wyprzedzeniem, tak żebyś spokojnie zdążył ze wszystkim. Pozdrawiam!

Hubert Hubert
Już wiem - Hubert 2009-03-03 23.05

Maćku, proszę zadzwoń do mnie jutro (środa) po 11:30. Już wszystko wiem, wszystko załatwione - na piątek ostatecznie a nie czwartek. Odezwij się, to powiem Ci wszystkie szczegóły.

bassti1 bassti1
Popsuł sie rower Mackowi 2009-03-04 20.11

Dziś 04 03 2009 Maciek zatrzymał mnie na gierkówce pod miejscowością Babsk nawalił mu rower zatrzymał mnie i poprosił żebym go do Warszawy podrzucił a że akurat miałem pustą lawete wiec wrzuciłem jego rower na lawete i zawiozłem go do warszawy .Wspaniały koleś niesamowity ma zapał do tego co robi .Ja bym nie wytrzymał tyle jeżdząc na rowerze.Trzymaj tak dalej tylko tyle kawy nie pij.Uważaj na siebie.Pozdrawiają Sebastian i Janusz z Pabianic.

maciekjen maciekjen
Noc w Stolicy 2009-03-05 19.06

Wczoraj zatrzymał mnie na ścieżce i zapytał o posiłek wiec pojechaliśmy do domu i zrobiłem mu kanapki. Znalazłem mi jeszcze nocleg w Zielony Mazowszu (za free). Naprawdę zawzięty chłopak, widać ze ma pasje w tym co robi. Cały czas uśmiechnięty ale widać zmęczenie. Maćku Powodzieniaaaa :)

Maciek z Warszawy

cake cake
5 marca 2009 - Odblaskowy Maciek w Warszawie 2009-03-06 14.02

Witam,
wczoraj około godz. 15.40 spotkałem Odblaskowego Maćka (mam nadzieję że można go tak nazwać) przy Dworcu Zachodnim w Warszawie. Wymieniliśmy kilka słów, podobno ma dziś być o nim reportaż w TVP2. Podarował mi również kamizelkę odblaskową.
By nie być gołosłownym podaję link do zdjęcia z Odblaskowym Maćkiem:

http://img5.imageshack.us/my.php?image=dsc8947maciekodblaskowy.jpg

Maćku, życzę zdrowia, wiele siły oraz bezpiecznych przejazdów
Cake Kozienice

Mario Mario
kto wie ? 2009-03-11 17.28

ja Cię kręce, niesamowity człowiek !!
kiedy zawita do Lublina ??

tymekk tymekk
Wielki człowiek 2009-03-11 23.57

Spotkałem go na dworcu w Kielcach. dał mi opaskę i smycz tak za nic.opowiadał co robi dał adres strony, to co przeczytałem o nim zaimponowało mi. to naprawdę Wielki człowiek!!!

lizard lizard
POZDROWIENIA pomoc drogowa Skarzysko-Kamienna 2009-03-12 15.02

Witaj Maćku

Wielki szacun za to, że w tak zwariowanym świecie gdzie każdy goni za tantiemami zdecydowałeś się na uświadamianie ludziom tego co na prawde ważne i cenne ŻYCIE.


p.s.
Odnalazłem Maćka profil w jednym z największych polskich portali społecznościowych (tym Naszym...)

p.s. do p.s.

Do wszystkich...
Dokumentujcie wasze spotkania z Maćkiem, może będziemy mogli stworzyć jakąś większą galerię zdjęć


RUN MACIEK RUN...

emilia emilia
PKN ORLEN Sosnowiec 2009-03-13 14.19

Kolega Maciek odwiedził naszą stacje w Sosnowcu:) Nie wierzył, że dokonam wpisu o jego bombowym pomyśle....więc proszę :) Maćku, powodzenia Ci życze w realizacji swojego pomysłu :) Jeszcze raz powodzenia :)

Ps. I dzięki za upominki :)

Hubert Hubert
KONTAKT 2009-03-13 17.01

Maćku, proszę skontaktuj się ze mną jak najszybciej, mam do Ciebie ważną sprawę.

Hubert

Piotr Serwisant Piotr Serwisant
Serwis Salon SUZUKI MAZDA Dąbrowa Górnicza 2009-03-13 18.38

Witajcie, w dniu dzisiejszym zagościł do Nas Maciej. Była może godzina 8:30 przemarznięty, niewyspany. Nie chciał powiedzieć, czy i gdzie spał. W chwili gdy zaczął opowiadać o wszystkim nie dowierzaliśmy, do momentu gry poprosił o wejście na forum. Niesamowita osoba, nie zauważyłem kiedy dookoła Nas stało już kilka osób łącznie z klientami serwisu i salonu. Oczywiście przyjęty ciepło, wypił kilka kaw, nie był głodny :).
W Naszym przypadku otrzymał kilka oryginalnych kamizelek ostrzegawczych z logiem producenta samochodów. Wykonaliśmy również szybki serwis roweru (smarowanie łańcucha itp...) Otrzymał również na dalszą drogę podstawowe środki do utrzymania "napędu dwóch kółek" w niezawodnym stanie.

Hubert fajnie, że oddzwoniłeś próbowaliśmy się z Maćkiem do Ciebie zdzwonić.

Maciek, jesteśmy z Tobą Uważaj na siebie.

Pracownicy Firmy Boroń :)

blazy blazy
Błażej Martynuska TVP Kraków 2009-03-14 09.20

Drogi Maćku, jestem dziennikarzem telewizyjnym, bardzo chciałbym zrobic materiał o tobie, słyszałem, że jestes w Krakowie. Bardzo Cie prosze o szybki kontakt, mój numer telefonu: 667 877 884

Pozdrawiam Błażej Martynuska