*
Dodane 2009-05-28 06.00 , komentarzy 12

Polmos Lublin przestał istnieć (wideo)

To koniec Polmos Lublin. Spółka zwolni blisko 80 pracowników. Pierwszych 27 osób już dziś pożegnało się z pracą. Powód? Połączenie firm Polmos i STOCK Polska.

- Trzy dni temu dostaliśmy oficjalną wiadomość o tym, że na naszej firmie widnieje już pieczątka Stock Polska, a nie „Polmos” - informuje Anna Rutkowska, prezes Związków Zawodowych Solidarność”.

- Przepracowałam tu 32 lata i nie pozostaje mi nic innego, jak odejść – mówi Alina Iwaniak, która już dziś jest bezrobotna. – Dostałam możliwość odejścia na mocy porozumienia stron. Co czuję? Rozgoryczenie.

Ze 150 pracowników byłego Polmosu, zarząd zwolni w sumie 80 osób.


Autor filmu: Łukasz Minkiewicz (Dziennik Wschodni)

- To wszystko stało się z dnia na dzień. Miałam umowę na czas nieokreślony, ale jestem zwolniona – mówi Monika Kurowska. Za każdy przepracowany rok pracownicy będą mieli 2 tygodnie czasu na odejście. – Nie będziemy strajkować. Mamy zbyt mało zgrane związki zawodowe – dodaje.

Przyczyny zwolnień to restrukturyzacja zakładu.

– Janusz Palikot już w ubiegłym roku sprzedał część udziałów Polmosu. Teraz współudziałowcem będzie Szkocja i Anglia. Udało im się przekonać zarząd naszej firmy. W grę wchodził nowoczesny sprzęt, szkolenia dla pracowników i nowe technologie – dodaje Anna Rutkowska.

Od tej pory pracownicy Stock Polska będą pracować pięć dni w tygodniu, a nie siedem, jak dotychczas. Skończy się też trzyzmianowy system pracy. Najprawdopodobniej będą podwyżki. – Spółka potrzebuje już mniej osób do pracy. Stąd zwolnienia. Dziś wymówienie dostało 27 osób z umowami na czas określony. Pozostałe dostaną jak najbardziej korzystne dla nich propozycje ugodowego odejścia, w tym odprawy. – Były Polmos umoży też niektóre pożyczki - mówi Anna Rutkowska. – Co mi z tej odprawy. Tak czy inaczej muszę stąd odejść. Jestem na rencie, mam 52 lata. Kto teraz przyjmie mnie do pracy ? – kwituje Alina Iwaniak.


Podobne tematy:

Lubelska wódka zdobyła złoty medal
19.05.2009 |Depesze

Za wyjątkowe walory smakowe, aromat i harmonię składników - Wódka Żołądkowa Gorzka zdobyła Grand Gold Quality Award 2009 w międzynarodowym konkursie Monde Selection w Brukseli.

Lubelska wódka zdobyła złoty medal
20.04.2009 |Wiadomości
Palikot zrobił niezłą reklamę wódce

Co pił Janusz Palikot na niedzielnym happeningu? Żołądkową Gorzką, czyli wódkę firmy Stock Polska/Polmos Lublin. Zrobił alkoholowi niezłą reklamę, a co najważniejsze darmową.

X

Miejsce
w rankingu
Anna Jasińska

Cześć, jestem Anka. Jestem dziennikarką i chętnie napiszę o tym, co dzieje się w Twoim mieście. Interesują mnie ludzie i literatura. Uwielbiam zwierzęta, podróże i ludzi z poczuciem humoru. Jeśli masz sprawę, napisz do mnie: anna.jasinska@mmlublin.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Jakub Markiewicz Jakub Markiewicz
Polmos Lublin przestał istnieć 2009-05-27 16.10

[*]

Ginder Ginder
banda złodzieji i tyle... 2009-05-27 17.27

Po raz kolejny nas okradają. Ja się pytam: co jeszcze nam zabiorą... ?

mektub mektub
Sprzedać wszystko. 2009-05-27 19.14

Dojdzie do tego, że sprzedadzą całą Polskę a co z ludźmi ??? Chyba o nich zapomnieli... .

Rabbit Rabbit
co z ludźmi??? 2009-05-27 20.35

Koszmar jakiś się zaczął. Całym sercem jestem z tymi zwolnionymi ludźmi. Zapomina się o nich, gdy idzie o kasę. Idioci na "stołkach". Stocznie i ciąg dalszy. Dobrze nam w UE. A Euro niech leci na łeb, na szyję.

Mario Mario
Kuba masz rację [*] 2009-05-27 22.51

to już przegięcie !!!!!!!!!!

gracza7 gracza7
:( 2009-05-27 23.14

Po prostu żal...

Bazia Bazia
... 2009-05-28 13.44

Masakra jakaś, wpierw Cukrownia teraz Polmos, niebawem Lublin będzie zagłębiem ale bezrobocia i dna totalnego :/

_red_ _red_
źle się dzieje 2009-05-28 14.00

Mieć tylko nadzieje że wódka będzie smakować tak samo

martusiasia martusiasia
I znow kapital polski przejmuja udzialowcy.. 2009-05-28 14.43

Niedawno zamykali cukrownie, bardzo dobrze presperujaca spolke ktora przetrwaly 2 wojny światowe, z ponad 100 letnia tradycja. A wiecie po co ? Zapewne po to zebysmy kupowali cukier od sprzedawcy zagranicznego. Przeciez po co dac prace swojemu jak lepiej dac obcemu. Potem dziwia sie ze ze ludzie wyjezdzaja zagranie. Pracuja tam bo tu nie ma mozliwosci zarobku, gdzie czesto sa wykorzystywani. Gdyby dac ludziom prace, mozliowosc zarobku nie bylo by dzis tak poteznej dziury budzetowej.
I znow jest to samo z polmosem. Znow ludzie zostana bez pracy a inwestorzy zagraniczni beda sie bogacic. Bezsens. To panstwo powinno byc dla nas a nie by dla panstwa. Jakie tu sa warunki do zycia ? Brak.. I ja jako student, mldoy czlowiek wiem ze grube milony tzreba zarobic nie uczciwa praca ale machlujtwem i zdrada. pozdr

Mario Mario
? 2009-05-29 00.31

no no no ....
ja Ci odpowiem jak kraść to miliony !

za trochę zamknął wszystko i co to da ?
wyobrażacie sobie Lublin jako slumsy ??

_red_ _red_
Slumsy 2009-06-06 21.57

Sorry ale większa część Lublina już wygląda jak slumsy

Lemi Lemi
Zaraz, zaraz, jakie "państwo"? 2009-07-09 20.42

W kilku gorzkich (choć w dużej mierze słusznych!) wypowiedziach pojawił się zarzut, że państwo rozprzedaje majątek narodowy, w postaci markowych, dochodowych firm i zakładów pracy. Kochani, to już mamy dawno za sobą! Te przedsiębiorstwa w większości trafiły juz jakiś czas temu w prywatne ręce. I trochę za późno na krzyk i lament. Pamiętam, jak krytycznie odnoszono się do wypowiedzi eurosceptyków, czy po prostu realistów, którzy taki właśnie scenariusz przewidzieli lat temu 10, czy 15, kiedy ta rabunkowa, haniebna "prywatyzacja" (czyt. rozkradanie) majątku narodowego dopiero się zaczynało. Zarzucano im wówczas czarnowidztwo i szerzenie antypostępowego defetyzmu, a opinie (jak się okazuje dzisiaj, prorocze) zbywano drwiącym uśmiechem.

Zatem, w przypadku lubelskiego "Polmosu" już nie państwo, ale kolejni włodaże ponoszą odpowiedzialność za doprowadzenie do obecnej sytuacji. Pracownikom należy się zdecydowanie współczucie i wsparcie. Tym bardziej, że obawiam się, iż nie jest to pierwszy i z pewnością nie ostatni taki przypadek.

Pamiętajmy jednak, aby wyciągać z tego jakąś naukę. Aby obserwując otaczającą nas rzeczywistość, dostrzegać, analizować i kojarzyć zdarzenia. Nie będziemy może wówczas wybierać do parlamentu ludzi, którzy trzęsąc fortunami, bawią sie ludzkim losem, klaunów i efekciarzy, którym do szczęścia brakuje jedynie zaspokojenia własnej próżności i błyszczenia w świetle reflektorów. Choćby własną głupotą...

Dodaj swój komentarz: