*
Dodane 2009-06-19 20.04 , komentarzy 32

Lublin: Nawiedzony dom straszy ludzi (wideo)

zobacz na mapie 51.2417144775391,22.5042057037354

Nikt nie mieszka w nim od wielu lat, mimo wszystko wielu ludzi opowiada o dziwnych dźwiękach i osobach jakie w nim zauważyli. Mowa o budynku przy ul. Jankowskiego.

- Przychodzi do mnie bardzo wiele osób, które pytają się, gdzie jest ten dom, w którym straszy - mówi pan Adam, który mieszka niedaleko domu, o którym mówi się, że jest nawiedzony. - Od tych ludzi dowiedziałem się, że w ogóle coś takiego jest. Domyśliłem się, że chodzi o dom jednego z sąsiadów. Czasami w nocy wychodzę zobaczyć, czy faktycznie coś jest na rzeczy, ale oprócz mojego czarnego kota, nic nie zobaczyłem. - śmieje się pan Adam

Posesja, o której można przeczytać wiele na internetowych forach obejmuje 3 domy.

- Najmłodszy zaczęto budować jakieś 10 lat temu. Najstarszy postawiono jeszcze w czasie wojny. Trzeci powstał na przełomie lat 60-70 i służył jako apteka – opowiada pan Adam, który od ponad 50 lat mieszka w pobliżu posesji i dodaje, że przez ten czas nie wydarzyło się nic szczególnego, co wpłynęłoby na to, że mogłyby pojawić się tam duchy.

- Na posesji było wiele gołębi, bo właściciel miał potężny gołębnik. Był miłośnikiem tych ptaków. Wydaje mi się, że duchy gołębi jak były, to już dawno odleciały – komentuje pan Adam, próbując zaspokoić ciekawość kolejnych osób, które postanowią przekonać się, czy stojący naprzeciwko szpitala przy al. Kraśnickiej dom jest nawiedzony.

- W życiu potrzebujemy tego, co jest w pewien sposób zaskakujące, co wzbudza w nas dodatkowe emocje. - mówi dr Marcin Stencel z zakładu Psychologii Rozwoju i Neurolingwistyki UMCS. - Nie zawsze są to emocje pozytywne, ale takie, które powodują, że nasze życie staje się ciekawsze. Dlatego chcemy wierzyć w takie rzeczy, które nie zawsze są racjonalne.

Mieszkańcy pobliskich domów niechętnie z nami rozmawiali. Mają dosyć.

Zgodnie komentują, że znudziło im się rozmawiać z osobami, które przychodzą co parę dni pytając o duchy i inne nadprzyrodzone zjawiska. - To nie jest legenda, a zwykła plotka rozsiana w Internecie. Mamy dosyć wścibskich osób. Jedynym lekarstwem na taką głupotę jest napisanie jeszcze bardziej kuriozalnej plotki – oburza się jedna z mieszkanek, która prosiła nas o anonimowość.

- W duchy nie wierzę, ale co raz częściej myślę, że w naszym życiu pewne sprawy nie są dziełem przypadku - dodaje Marcin Stencel. - Nie zdecydowałbym się jednak na wycieczkę do nawiedzonego domu. W pewien sposób kreujemy sobie wizję określonych sytuacji, w które zaczynamy wierzyć. Jeżeli zaczniemy utożsamiać dom, w którym „straszy”, ze spotkaniem z duchami, z niebezpiecznym miejscem, w którym może stać nam się coś złego, nieprzyjemnego, to sami zaczniemy w to wierzyć i nie będziemy chcieli brać udziału w takich sytuacjach – zaznacza Stencel.

W Internecie jest pełno relacji osób, które widziały w oknach budynku przeróżne postacie, a w nocy dziwne dźwięki i błyski.

Ponadto na publikowanych na forach zdjęciach tego miejsca, ciekawscy doszukują się paranormalnych śladów. Internauci upierają się i komentują, że gdyby dom nie był nawiedzony, to nie byłoby na nim napisu „Króluj nam Chryste. Jezu ufam Tobie”. Niektórzy nawet myślą, że jest to siedziba sekty.- Plotki mogą brać się stąd, że na jednym z domów pojawiają się flagi i napisy kościele, ale jest to związane z wielką wiarą byłych mieszkańców i właścicieli tej działki. Nie jest to założone, aby odstraszać duchy. Wynika z potrzeby ich wiary. W tym domu nie ma duchów ! - stwierdza pan Adam. - Ktoś mówiąc o duchach zrobił sobie żart, w który uwierzyło sporo osób.

W Lublinie nie brakuje legend i historii o duchach

- Lublin bardzo często był odwiedzany przez postacie nadprzyrodzone - mówi Eliza Szymaniak, redaktor naczelna portalu Magiczny Lublin. - Na przykład, słynna legenda o czarciej łapie, kiedy przyszli diabelscy sędziowie i przeprowadzili proces świadczy o tym, że nasze miasto było odwiedzany przez upadłe anioły.

Kamień nieszczęść

- To kamień, który leży przy wieży trynitarskiej, którego lepiej nie dotykać, bo ponoć przynosi pecha. Historia mówi o pewnej kobiecie, która niosła dla swojego męża zupę, która wylała się na ten kamień. Przybiegła sfora bezpańskich psów, zjadły i pozdychały. Nie wiadomo, czy historia jest prawdziwa, ale ludzie zaczęli od tamtej pory przyglądać się kamieniowi. Podobno użyto go kiedyś do budowy pieca chlebowego, który zapalił się i spalił pół miasta. Można też usłyszeć, że ten kamień, był używany jako podstawka pod pień na topór katowski. Ze względu na to, że na karę śmierci skazywano też ludzi niewinnych, ich krew na kamieniu od tego czasu przynosi pecha –  opowiada Eliza Szymaniak.

Pomimo zapewnień okolicznych mieszkańców, że w domu nie ma duchów, nie będzie brakowało chętnych, którzy dla przypływu adrenaliny postanowią sprawdzić swoją odwagę. - Czy lubimy się bać? Na pewno lubimy urozmaicać sobie nasze codzienne szare życie – kwituje Marcin Stencel.

X

Miejsce
w rankingu
Jakub Markiewicz

Coś ciekawego dzieje się w Twojej okolicy? Daj znać. mail: markiewicz@mmlublin.pl tel: 81 46 26 853

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Mario Mario
moje odczucie 2009-06-19 08.52

dźwięki , odgłosy i błyski są w nocy bo menele się schodzą i popijają ...
brak odwagi by wejść i sprawdzić powoduje to że myślimy o duchach ,,,

ayami ayami
hmm 2009-06-19 10.06

te odgłosy, dźwięki i błyski to napewno gumisie ;) .. a tak na poważnie, myślę, że zawsze straszy najbardziej brak wiedzy..

gracza7 gracza7
... 2009-06-20 19.22

Chyba Mario ma rację.

Mario Mario
tak to jest gdy 2009-06-20 22.44

za małolata za dużo horrorów się naoglądało !

Fotoman07 Fotoman07
,, Duchy" 2009-07-02 18.23

Ludzie wierzą że tam straszy bo muszą, ludzie muszą w coś wierzyć bo im z tym lepiej żyć np. wiara w Boga, ludzie wierzą że jest ktoś na górze i patrzy na nas z nieba i widzi wszystko to co my robimy... jak tak jest i każdy człowiem tak myśli to znaczy że Bóg widzi i wie wszystko. Większość ludzi chodzi do kościoła co niedziele a niektórzy nawet częściej ( mocherowe  ) a w kościele księża wpajają ludziom że jak będą: kraść, cudzołożyć, zabijać, chodzić do kościoła bo inaczej nie mogli by księża wpajać tego samego ludziom do głowy, itp. to pójdą do piekła a w piekle będą diabły i szatany, będą paleni w kotłach dziobani trójzębem i chłostani biczem. A w niebie jest jak w niebie, motylki latają, dzieci sie bawią, ktoś gra na wiorączeli inaczej by nie mogły być przecież to ,, Oto Słowo boże" uwaga bo a jak Bóg jest pierwszy na świecie to kto stwożył Boga ,,My". A ,,Duchy" to nasza czasem za bardzo rozwinięta wyobraźnia bo niektórym ona szkodzi. Oglądamy masę Filmów a potem wierzymy w to, od dziecka. Mam nadzieje że rozumiecie co chciałem przez to powiedzieć
,, Z Bogiem " 

Ejvon Gość
~Ejvon
dom przed Lublinem 2010-02-17 12.48

Istnieje wyjaśnienie na te przypadki np. słyszałem taką plotkę jak pewna rodzina zamieszkała w tym domu ,to było młode małżeństwo kupili ten dom od jakiegoś starszego pana.

rico1899 Gość
~rico1899
Prawda czy fałsz 2010-03-15 01.47

Ja osobiście sądzę, że nie należy kwestionować pewnych zjawisk paranormalnych. Bywa tak, że te zjawiska są imaginowane w ludzkich umysłach z powodu niby podejrzanych dźwięków ale bywa również tak, że te zjawiska mimo to występują, w co bez wątpienia wierzę. Nie potwierdzam zjawisk paranormalnych w tym przypadku ale również ich nie neguję.
Wszystko to kwestia osobistych spostrzeżeń na ten temat.
Jedynym sposobem jest się przekonać na "własnej skórze" czy rzeczywiście mamy do czynienia z czymś nadprzyrodzonym czy tez z ogólną obłudą ludzi szukających dreszczyka emocji......

kamila Gość
~kamila
a ja wierze! 2010-03-31 16.33

jezeli jestes katolikiem musisz wierzyc nietylko w boga ale takze w dusze!jak sie tak smiejecie z tej opowiesci to niech ktorys z was idzie spac 1 noc na cmentarzu ale nimacie odwagi bo jes zycie po smierci nikt nawet psycholog niemoze muwic ze niejest z kad on moze wiedziec jak sam umrze to sie pszekona zaraza jedna

Aron222 Gość
~Aron222
Taaa duchy!!!! 2010-04-03 21.45

A ja słyszałem,że tam zakopana jest bursztynowa komnata i co tydzień ladują kosmici!!!Ludzie o czym Wy mówicie-jakie duchy!!!Chyba za dużo pijecie!!Ot zwykły niedokończony dom jakich pełno w całej Polsce.Chłopaczek zabrał tacie kamerę i chciał sie popisać, ale mu nie wyszło:(Marny filmik,który zaśmieca tylko internet.Jakiś kot,wybite szyby i marne wywiady.

aronburak Gość
~aronburak
Do aronn222 2010-04-03 22.37

Film obejrzało 25 tys osob, wiec chyba nie taki marny :) Poza tym autorowi udala sie swietnie jedna rzecz - dyskusja, ktora wywołał. Natomiast aron222 jest swietnym rezyserem i codziennie kreci milion filmow i dostal 10 oskarow

Ejvon Gość
~Ejvon
Dlaczego to sie dzieje 2010-08-04 12.18

mysle ze w tym domu wydarzyło się coś złego jakiec morderstwo i ten duch chce sie na kims zemscic. I dlatego ten dom jest tak dziwny jak byłem w lublinie u mamy ktora mieszka cztery domy od tego domu zasze wdziałem czrnego kota i jakiegos dziwnego faveta ktory kosił trawe. Za kazdym razem jak tam przyjeżdzam wice to samo taki jakby deja vu

Karolina Gość
~Karolina
(...) 2010-08-18 23.50

Mieszkam niedaleko tego domu i o tym , że w nim "straszy" powiedział mi mój kuzyn , który mieszka zupelnie w innym mieście. Wgl. ciekawa jestem skąd ten dom ma taką "sławę" . Przechodzę tamtędy codziennie ,na spacer z psem i od pewnego czasu zaczęlam się temu domowi uważnie przyglądać , ale nie zauważylam niczego nadzwyczajnego , może po za tym napisem " Jezu ufam tobie" ,ale może poprzedni właściciele byli wierzący i myśleli , że takie symbole pomogą im szybciej ten dom zbudować. A co do tego kota , pewnie uciekł sąsiadowi.

panterrra;) Gość
~panterrra;)
ja tez wierze... 2010-10-20 02.17

nie slyszalam o tym domu akurat, ale ja wierze w takie rzeczy. 2 lata temu jezdzilam z przyjaciolmi do takich domow opuszczonych.. np dom w Wieliczce zaraz za Krakowem. nie weszlam do srodka bo byl straszny...w nim cos jest niepokojacego... niektorzy mowia ze ten dom stoi na zyle wodnej dlatego dzieja sie tam dziwne rzeczy.

junior Gość
~junior
Nasz mózg... 2011-08-05 09.11

Ludzki mózg potrafi nas zaskakiwać.
Widzimy i słyszymy to co chcemy widzieć i słyszeć,a jeżeli ktoś nam powie że tu,czy tam straszy to z mózgu zaczyna się kopcić.
Idąc ciemną alejką w parku wmawiamy sobie że ktoś lub coś się skrada lub nas obserwuje to wtedy najmniejszy szelest przeraża się w hałas a nasz mózg wmawia nam że trzeba spierd.....lać.W takich momentach przeraża nas nawet spadający liść.
Duchy nie istnieją.Interesuje się tym od ok 10 lat.I mogę przyznać że DUCHY to tylko ludzka wyobraźnia.
Z doświadczeń jakie lubię przeprowadzać to jest nucenie lubianej prze zemnie muzyki w zupełnej ciszy(W ZUPEŁNEJ)okazuje się że mózg jest tak niewiarygodny że muzykę zaczynam słyszeć tak jakbym miał słuchawki w uszach,lub jak by grała gdzieś w pobliżu. To samo jest z duchami jak sobie wyobrazisz to widzisz i słyszysz to co chcesz.No ale jak ktoś wierzy to niech wierzy.Ja się z takich ludzi nie nabijam bo nasze wyobraźnie są zaskakujące

Marek Gość
~Marek
Pytanie 2011-11-15 17.42

Czemu wszyscy idą w stronę nauki . Czemu kapłani na ten temat
milczą . Ludzie się wypowiadają , opowiadają a kapłani milczą . I to kapłani co powinni najlepiej znać Pismo Starego i Nowego testamentu . Dlaczego milczą , milczą bo się boją . Nie wypowiadają się zbytnio bo nie wiedzą gdzie szukać odp a przecież oni powinni najlepiej to wytłumaczyć . Nauka tego nie zrobi . Ale wiara , prawdziwa wiara i droga . Którą oni powinni wskazać ludziom . Dlaczego tak piszę - piszę tak bo mam odwagę- piszę tak bo mam kontakt duchowny . Co to jest - spytajcie kapłanów . Jak go otrzymałem - przez modlitwę na różańcu . A w wolnych chwilach odmawiam Ojcze Nasz .

Marek Gość
~Marek
Jeszcze jedno 2011-11-15 18.01

Wiem że nie każdy ma tą możliwość aby wszystko zrozumieć . Dlaczego o tym księża też nic nie mówią . Mam książkę o starym testamencie . Naprawdę piękna książka . Porozmawiałem
z kolegą . I poprosił mnie o nią . I nie chodziło mi tu aby on poznał wiarę jak kiedyś była . Za czasów Mojżesza . Tylko aby dla zwykłej ciekawości zobaczył obraz tego co było dawniej . I wiecie co wyszło po paru dniach mi oddał . Wiecie dlaczego - bo nie mógł jej zrozumieć . A w Piśmie Św jest opis jak Pan Jezus wychwala Ojca Niebieskiego . Za to że wszystko zostało ukryte przed ludźmi wykształconymi a zostało objawione prostaczkom . Też powiedział do uczniów - będą słuchać a nie zrozumieją . Będą się wpatrywać nie zobaczą . Ale kto prosi w modlitwie otrzyma to o co prosi . Czyli - pukajcie a otworzą . Proście a otrzymacie . Jeszcze jest jedna rzecz . Na pisane jest - nie troszczcie się o skarby na ziemi - gdzie jest rdza i robactwo . Tylko troszczcie się o skarby w niebie - tam nie ma robactwa ani rdzy - tylko dobre uczynki . I tam nagroda czeka na nas . A gdzie są wasze skarby tam jest wasze serce .

Marek Gość
~Marek
CZAS 2011-11-15 18.24

Dlaczego piszę czas . Ponieważ przyszła mi dziś myśl . Że w dzisiejszych czasach . Świat w bardzo w znaczący sposób odsunął się od wiary w Boga w Trzech Osobach . I dlatego zaczyna nas wszystko straszyć . Od czuwamy strach . Czujemy
duchy - dla mnie to są demony . Więcej myślmy o modlitwie nie koniecznie na kolanach . A najlepsza modlitwa jest w ciszy i w skupieniu . Ale zacznijmy od zwykłej modlitwy - Ojcze Nasz . To taka prosta modlitwa . Jak mamy wolną chwilę . W tedy gdy nie musimy mysleć o swoich obowiązkach i pracy .

Marek Gość
~Marek
Kontakt jeśli jest ktoś zainteresowany . 2011-11-15 19.10

Jeśli chce ktoś porozmawiać , proszę bardzo . m.bartosik136@interia.pl

Marek Gość
~Marek
Książki 2011-11-15 19.59

Czytałem w internecie o książkach związanych z religijnością wydanych przez Włochów . Każdą książkę powiązaną z wiarą można przeczytać . Bo każda książka pokazuje inny obraz wiary . Osoba która wierzy w Boga w Trójcy Jedynego może otrzymać dar przy czytaniu takiej książki że jeśli choć trochę będzie ją rozumiała . Podświadomie może otrzymać takie zdolności że po jakimś czasie , małymi kroczkami jak małe dziecko będzie uczyła się rozumieć tekst . Sam tekst będzie jej się przypominał , będą to urywki . Ja tak miałem i tak mam do dnia dzisiejszego . Ale aby to wszystko się zachowało w naszej podświadomości i rozwijało . Potrzebna jest nie tylko wiara Boga Niebieskiego i w jego Syna . Ale też nie zbędna modlitwa do niego . A on za prośbą swojego jedynego syna Pana Jezusa może nam udzielać potrzebnych łask . A jakich ? Nasz Ojciec Niebieski i jego syn u Miłowany oni wiedzą . Potrzebna jest tylko modlitwa .

as Gość
~as
Podchodząc do sprawy naukowo... 2011-11-15 20.18

Do zainteresowanych - niedawno przeczytałem gdzieś w internecie artykuł o tym jak naukowcy chcieli zbadać czy da się "stworzyć" taki nawiedzony dom, tzn. przy pomocy zarówno sugestii jak i pewnych środków wywołać u ludzi takie wrażenie i doświadczenia. Okazało się, że się udało, m.in. dzięki infradźwiękom - to dźwięki o takiej częstotliwości, że nie słyszy ich wprost ludzkie ucho ale organizm na nie reaguje, niepokojem, lękiem, poczuciem, że "ktoś" jest w pomieszczeniu. Niewykluczone, że w podobnych przypadkach odpowiadają za takie historie właśnie infradźwięki lub jakieś miejscowe anomalie pola magnetycznego. Nie mam pojęcia czy wszystko można w ten sposób wyjaśnić, ale rzecz jest warta uwagi.

Marek Gość
~Marek
Powołanie 2011-11-19 22.13

Dziś przeczytałem artykuł , na temat księży . I teraz mnie jedna rzecz zastanawia . Dlaczego tak jest . Przecież być kapłanem-księdzem-biskupem...... itp - to jest- POWINNO TO BYĆ POWOŁANIE w Służbie- Bogu i ludziom . No emerytura no zgodzę się . ALE EMERYTURA ZA WYKONANĄ PRACĘ????? Jaką pracę - jeśli dla księży powołanie to praca . To taka wiara już jest pusta . Niech się księża zastanowią CO OZNACZA SŁOWO POWOŁANIE- SŁUŻBA BOGU- ODDANIE SIĘ BOGU

Marek Gość
~Marek
Poznanie 2011-11-25 17.33

Prawdziwy chrześcijanin wierzący w Boga Ojca . Ma w domu Pismo Św . , i stara się zrozumieć jego zawartość . Samo czytanie nie pomoże . Ale modlitwa na różańcu może pomóc w rozumieniu Pisma Św .

Pan Sołtys(osobiście) z Lublina - tego kole Chlapkowic Małych Gość
~Pan Sołtys(osobiście) z Lublina - tego kole Chlapkowic Małych
CIEMNOGRÓD 2011-11-25 18.07

Przypominam, że mamy XXI wiek
Zamiast myśleć, módlcie się i czekajcie na CUD.

Duch Gość
~Duch
Duch 2012-04-14 09.33

To ja tam straszę. BLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Yunnan Gość
~Yunnan
Jest na takie lęki jedna rada... 2012-04-14 18.24

MNIEJ PIĆ!

Dodaj swój komentarz: