*
Pierwsza komunia - Podpowiadamy, jaki prezent kupić ośmiolatkowi Dodane 2011-05-11 10.00 , komentarzy 59

Prezenty na komunię: Co kupić dziecku? Najpopularniejsze są konsole

Jakie komunijne prezenty są obecnie najpopularniejsze? W tym roku hitem są konsole do gier wyposażone w czujniki ruchu. Na liście prezentów znajdują się też zegarki, skutery i quady.

Prezenty na komunię: Co kupić dziecku?

Autor: sxc.hu

Średnio na prezent komunijny trzeba wydać tysiąc zł.

- Wyroby ze złota, medaliki, bransoletki czy wygrawerowane blaszki są wciąż popularne u starszych osób, np. dziadków – mówi Sylwia Słowińska ze sklepu jubilerskiego Korn w Lublinie. – Ludzie, którzy kupują u nas prezenty dla dzieci, chcą, by to było coś na dłużej, a nie tylko jakaś zabawka. Myślę, że biżuteria, jako podarunek na komunię, znów wraca do łask.

Łańcuszek dla dziewczynki można kupić już za 300 zł. Ale są też takie, które kosztują ok. dwóch tysięcy zł.

– Droższe są łańcuszki dla chłopców, są bardziej masywne, średnio ludzie wydają na to tysiąc zł – wyjaśnia Słowińska.

Dużą popularnością cieszą się także blaszki z wygrawerowanym słowem czy dedykacją od najbliższych. Za to trzeba zapłacić jakieś 300–400 zł, w zależności od wielkości.

Zdarza się, że ludzie kupują także bransoletki dla dzieci, tutaj rozpiętość cen jest dosyć duża, bo od 600 zł do trzech tysięcy. – Wyroby są robione ze złota białego, żółtego albo mieszanego – dodaje Słowińska.

Nadal popularnością cieszą się zegarki.


– To zawsze jest dobry prezent. Klienci kupują zegarki w dwóch kategoriach, albo są to tańsze wyroby, które dzieci mogą nosić na co dzień, albo drogie, bardziej pamiątkowe – wyjaśnia Lidia Adamczyk ze sklepu z zegarkami przy ulicy Zana.

– Tańsze, to najczęściej marki Casio czy Swatch. Na to trzeba wydać ok. 300 zł. Zegarki ekskluzywne, pamiątkowe wahają się w cenie od 300 zł wzwyż, najczęściej to ok. tysiąca zł. Tutaj dominują firmy Tissot, Doxa czy Atlantic.

Z klasycznych prezentów coraz rzadziej na komuniach pojawiają się rowery.

– Nie ma za dużo zamówień związanych bezpośrednio z komunią. Teraz na topie są nowinki technologiczne. Jeśli sprzedajemy rowery, to są to sprzęty za ok. 1200 zł, to miniaturowe imitacje rowerów górskich – opowiada Marcin Hunek ze sklepu sportowego Inter-Ski.

Zdarza się, że dzieci dostają quady albo skutery.

– Ludzie kupują najtańszy sprzęt, który w hipermarketach kosztuje ok. dwóch – trzech tysięcy, to imitacje quadów czy skuterów – ocenia pan Tomek z Auto Centrum przy al. Spółdzielczości Pracy.

Bardzo popularne w tym roku są laptopy, konsole do gier. – Przede wszystkim to dwie marki, Sony Playstation 3 i XBOX – mówi Adam Adamiuk ze sklepu Vobis w Lublinie.

– Konsole dają więcej możliwości, można np. zamontować czujnik ruchu do gry i stojąc w pewnej odległości od telewizora i konsoli udawać, że się skacze na nartach. Żeby kupić komputer, który umożliwia grę na tak zaawansowanym poziomie jak konsola, należy wydać ok. 4–5 tysięcy zł. Dlatego ludzie wolą kupić konsolę za ok. 1500 zł – dodaje.

Dzieci często zamiast prezentów dostają po prostu pieniądze.

– Dorośli wolą dać kopertę, nie myśląc o tym, co kupić na prezent. To nie dzieci nastawione są na drogie prezenty. Rodzice sami nadają komunii charakter wyścigu. Moje dziecko zamiast prezentów dostało koperty. Łącznie ponad 6 tysięcy – mówi pani Magdalena, mama Julii, której komunię wyprawiała rok temu.

– Jestem chrzestną, więc w kopercie dałam siedemset złotych. Do tego kupiłam prezent w granicach stu złotych i Biblię w obrazkach – mówi pani Bożena. I jak podkreśla, na więcej pozwolić sobie nie mogła. – Standardowo chrzestni dają w kopercie po 1000 zł – dodaje.

Księża ubolewają, że w lawinie prezentów ginie istota liturgii, do której tak starannie przygotowują dzieci.

– Sęk tkwi w religijności rodziny – uważa ks. Stanisław Duma, proboszcz parafii św. Ojca Pio. – Społeczeństwo zdominował snobizm i płytka religijność. Komunia święta sprowadzona zostaje do materialnej oprawy, kamer, prezentów, alkoholowej biesiady. A dzieci licytują się podczas białego tygodnia, kto jaki dostał prezent – komentuje.


X

Miejsce
w rankingu
Redakcja

Zapraszamy do kontaktu. Szczegóły dostępne są w zakładce "kontakt" na spodzie strony.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Ania z Lublina Gość
~Ania z Lublina
MASAKRA ! 2011-05-11 10.21

1000zł?! To jest jakaś paranoja. To może na 18-ste urodziny dajcie im od razu 100 000 tysięcy, a na ślub cały milion?! Ludzie, sami sobie jesteście winni, bo sami popadliście w ten kretynizm.

Gość Gość
~Gość
Szkoda, że ksiądz proboszcz 2011-05-11 10.45

nie napisał ile wpada do jego kieszeni z takiej imprezy.

Bogusł. Gość
~Bogusł.
Odważny ksiądz. Już tylko krok 2011-05-11 10.55

aby powiedział całą prawdę o religii katolickiej.

DejVciO DejVciO
@ Ania z Lublina ma racje 2011-05-11 10.57

z reszta komunia nie polega na dawaniu i przyjmowaniu prezentów, tylko na przyjęciu Pana Jezusa do swojego serca. Wszystko teraz sprowadza się do pieniędzy, a Pan Bóg, który powinien być najważniejszy schodzi na drugi plan...

Gość z Lublina Gość
~Gość z Lublina
KASA 2011-05-11 11.03

Ostatnio dowiedziałem się że zbiórka na podziękowanie dla księdza po 10 zł od duszyczki razy ilość duszyczek..... sprzątanie kościoła ok. 500 zł od klasy (ja bynajmniej gościom swoim sprzątać nie pozwalam w moim domu po imprezie), podarunek dla kościoła następna kasa, przystrojenie itd......
A prezenty to fakt sami popadliśmy w tą karuzele wydatków a pomyśleć że zaczęło się od rowerka i zegarka z siedmioma melodyjkami!!!

crx Gość
~crx
Lenin miał rację 2011-05-11 12.03

I tak to materializm wyparł "duchowość" z sakramentu I komunii świętej.Ale gawiedź niech bluzga na mnie,to ulży sobie,będzie zdrowsza i to będzie ten jedyny pozytyw!!!

ktoś Gość
~ktoś
ja pier... 1000zł??? 2011-05-11 13.17

Żeby dać mojej chrześnicy tysiaka musiałbym oddać moją miesięczną pensję. A ludziom się pos..ło we łbach, też między innymi przez takie fantastyczne artykuły "Średnio na prezent komunijny trzeba wydać tysiąc zł." - jakie trzeba??? Po co jest komunia??? Mieszacie wszystko!!! Jak kogoś stać to niech tyle daje - niech daje i więcej ale drodzy redaktorzy nie piszcie takich głupot że trzeba wydawać tysiąc zł!!!

Jarek Gość
~Jarek
prezenty prezenty 2011-05-11 13.20

Fakt komunia jest w chwili obecnej tylko pretekstem do otrzymania prezentu. Reszta to czysta fikcja.

jestem z lasu i już Gość
~jestem z lasu i już
mieszkanie nie? 2011-05-11 13.27

może od razu mieszkanie, po co potem na wesele się zastanawiać, jak można wyposażenie do tegoż mieszkania zakupić w ramach prezentu. Ludzie sami sobie zgotowali ten los. Przyjęcie komunijne na 50 osób w lokalu, menu z 20 dań i tym podobne.

ciocia Gość
~ciocia
Zwykły gość:) 2011-05-11 13.48

Ostatnimi laty co roku mam komunię w rodzinie,ale nie "szaleję"z prezentami.W ubiergłym roku była to płyta z filmem i srebrna biżuteria w jednym przypadku(150),pościel(2 różne komplety) z logo ukochanego klubu w drugim(160).W tym kupiłam sukienkę"na przebranie"po kościele z obowiązkowo pasującą do tego torebką:)(150).Zawsze pytam dzieciaków-co chciałyby dostać od nas.Dzieciaki zadowolone a rodzice?!?.....Przecież to w końcu nie Ich komunia:P

Joaśka Joaśka
Tylko nie quady i skutery!!!!! 2011-05-11 15.16

Mój syn miał Komunię 2 lata temu. Ogromną przysługe sprawiła mi jedna z zaproszonych osób ponieważ w prezencie przygotował potrawy na tę uroczystośc. A że ma w tym doświadczenie więc jedzenie pyło pyszne a ilośc wystarczająca.
Ja swojej chrzestnej córce kupiłam biurko do pokoju bo pech chciał a może tak miało być mebel, przy którym się uczyła zwyczajnie się rozpadł.
Co do quadów i skuterów ( to moja osobista opinia) mówię STANOWCZE NIE!!!!!!
Jaki 9 -latek ma pojęcie o jeździe na takim sprzęciku?
Zero znajomości przepisów, brak umiejętności i wiek!!!!
Jadąc uliczka osiedlową w czasie "komunijnym" na ulice wyjechał może 5-latek na quadzie ( pewnie dziecko ,któregoś z gości) i gdyby nie refleks mojego męża quad byłby pod kołami samochodu.
Tłumaczenie dorosłemu,który wyszedł na ulicę zabrać dziecko,że brak mu wyobraźni nic nie dało. Odpowiedział,że to prezent Komunijny i każde dziecko chcxe się przejechać.

St Gość
~St
Mam do sprzedania prezent komunijny dla dziecka! 2011-05-11 18.16

http://allegro.pl/nintendo-wii-super-zestaw-komunia-prezent-i1610124363.html

Polecam serdecznie i zapraszam do kupna

Qavtan Qavtan
A książki? 2011-05-12 08.24

Dlaczego nie kupić kompletnej encyklopedii lub wielotomowego słownika?
To inwestycja w wykształcenie i prezent na lata.

Pomysł z prezentem w naturze - przygotowaniem posiłków - jest świetny.

Uważam, że prezenty motoryzacyjne i technologiczne nie są dobre dla dzieci.

chrzestna Gość
~chrzestna
No to się przeraziłam 2011-05-12 08.49

Zamierzałam dać chrześniakowi 700zł a po tym artykule już sama nie wiem. Może to za mało, ale z drugiej strony 1000zł to moja pensja. Pozostaje jeszcze presja "a co będzie jak chrzestny da więcej"? I tak oto w tej atmosferze jedni prześcigają drugich a potem końca nie widać!!!

ania Gość
~ania
glupota 2011-05-12 12.46

ludzie chyba was powalilo prezen dla 9 latka za 1000 zl co bedzie na slub mieszkanie

mloda mama Gość
~mloda mama
w czerwcu mam synka komunie św, 2011-05-17 21.51

moj synek bedzie mial komunie chce mu zrobic tani ale fajny prezent taki ktory bedzie cieszyl go nie na chwile a na pare latek ale nie mam pojecia co mam mu kupic
wydadki przed tym swietem sa ogromne a kasy brak nadal szukam pomyslu synus jest zawsze zadowolony i nie wybrzydza prezentami dla tego wiem ze kasa dla niego sie nie liczy ze wolalby miec wlasny pokoj niz te glupie prezenty o ktorych tu niektorzy pisza tysiac zl to glupota a na wesele moja znajoma dala 300 i tez nie bylo smiechu liczyli sie goscie i ta jedna w zyciu chwila

małgosia Gość
~małgosia
Trochę zdrowego rozsądku 2011-05-19 19.31

Kazdy daje tyle na ile go stać. Ja kupiłam chrześniakowi piękną srebrną ikonę. Rzecz w zależności od wielkości od 200 do 700 zł więc każdy może się wpasować. Pamiątka piękna i bardzo ekskluzywna, polecam.

Sztukmistrz z Lublina Gość
~Sztukmistrz z Lublina
Książki 2011-09-23 20.24

Na swoją komunię dostałam mnóstwo dziwnych prezentów - złote łańcuszki, kolczyki, różańce, zegarki, klocki Lego i Baśnie braci Grimm. I to właśnie te baśnie były najpiękniejszym prezentem, jaki otrzymałam; towarzyszyły mi przez kilka ładnych lat i nadal czasem do nich wracam. Dlatego uważam, że książki to najpiękniejsze, co można dziecku podarować. Ostatnio odkryłam Bajki mamy Wrony i Bajki krasnoludka Bajkodłubka Małgorzaty Strzałkowskiej - ślicznie wydane, z przepięknymi ilustracjami i zabawnymi tekstami. Można też dziecku sprawić klasykę baśni światowych.

meggi Gość
~meggi
Chore 2011-12-29 23.59

To jest straszne co się teraz wyprawia ja idę na Komunię w maju 12 i nie mam pojęcia co i ile dać. Słyszalam ze 1000 zł bo mąż jest chrzestnym ale jak sobie pomyślę, że 2 lata temu my na wesele dostaliśmy po 500zł to szlak mnie trafia jak 9 latce mam dać tyle, Głupota i jeszcze raz glupota powinno być coś skromnego

.... Gość
~....
...bez komentarza... 2012-01-15 14.05

...z doświadczenia i obserwacji dzieci widzę że wolą prezenty i to nie tylko te drogie...wymyślane przez niektóre osoby - niepotrzebnie - bo przyjęcie komunii św.nie od tego zależy...i nie powinno się tego dzieci uczyć....pieniądze i co z tym zrobią...część dzieci nawet ich nie dostaje bo rodzice im to zabierają żeby pokryć koszty wyprawienia takiej komunii itp...beznadzieja...dla mnie powinni być tylko zaproszeni chrzestni i dziadkowie..i żeby ten dzień był spędzony spokojnie....bez takich szaleństw...a ci ludzie którzy dają po 1000zł a nawet i więcej....to powodzenia na następnych imprezach typu 18tka,ślub...niech sobie te osoby przypomną jak to było jak oni byli w tym wieku i jak wyglądała taka komunia....

kinga nycz Gość
~kinga nycz
prezent na komunię 2012-01-20 16.10

W tamtym roku siostrzenica otrzymała pamiątkę wykonaną przez firmę metalizującą przedmioty. Bardzo fajna oryginalna pamiątka z m. in. wygrawerowaną dedykacją... Coś innego a pozostaje na długo polecam! Można to znaleźć wpisując w google metalizacja przedmiotów.

Pokrzywdzony :) Gość
~Pokrzywdzony :)
Rozpieszczanie 2012-01-20 21.05

z reszta komunia nie polega na dawaniu i przyjmowaniu prezentów, tylko na przyjęciu Pana Jezusa do swojego serca. Wszystko teraz sprowadza się do pieniędzy, a Pan Bóg, który powinien być najważniejszy schodzi na drugi plan..
Dokładnie ja na komunie dostałem od rodziców złoty łańcuszek, i telefon na przedłużeniu umowy za 1zł, a od wujka 500dolarów. Mój brat od rodziców 2 lata później dostał konsole za 2000zł, a od wujka tablet ipad 2 z akcesoriami za 5000zł...

mamuśka Gość
~mamuśka
szok szok i jeszcze raz szok 2012-01-25 10.34

Straszne rzeczy o jakich kwotach/prezentach tu się pisze. LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!
W tym roku mam komunię w rodzinie i nie zamierzam dać więcej niż 200złotych. Poza tym mój syn jest chrzestnym dziecka i daje 500zl. Do tego dochodzą pamiątki.Myślę ,że są to prezenty/kwoty i tak zbyt wysokie.

Monia Gość
~Monia
do zastanowienia 2012-02-28 16.38

1,5 roku temu był mój ślub Wartość prezentów wahała się w granicach 300 - 1000 zł W tym roku czeka mnie komunia mojej chrześnicy i jakoś nie jestem w stanie zrozumieć, że dziecku "trzeba" jak to ujęto w artykule wręczyć 1000 zł bądź prezent o takiej lub większej wartości. Przecież nie rozpoczyna nowej drogi życia ani pewnie nie odłoży ich na lokacie na studia (na to przyjdzie czas). W kwestii prezentów chyba króluje zasada "zastaw się a postaw się", a przecież dzieci trzeba nauczyć pokory szacunku i wiary - a gdzie to wszystko skoro po komunii występuje jedna wielka "porównywarka cen".
Gdy ja miałam komunię nikomu nie przyszło do głowy żeby dzieciom dać z tej okazji coś więcej niż zegarek medalik lub co najwyżej rower.
A teraz co ? Pozwalamy dzieciom urządzać licytację KTO DOSTAŁ WIĘCEJ - bez sensu kompletnie

A Gość
~A
Na ślub daje się 300 a na komunie 1000??? gdzie logika?? 2012-03-02 11.58

Parodia, chrzestna męża na slub dał frytkownice i pamiątkę ślubu. I co??? Trzeba mieć niexle w glowie poprzestawiane , żeby da 700 czy 1000zl. To jest psucie dzieciaków. Nikt nie mówi o tym, że chrzestni też mają rodziny i dzieci, i tym dzieciom też należy coś dać. A czemu rodzice nie uczą dzieci aby chrzestnej/mu złozyło zyczenia urodzinow czy imieninowe, zrobilo laurkę - mily gest nie prawdaż?Nie mają czasu utrzymywac kontaktow, i przypominają sobie po 8 latach, że ktoś taki wogóle istnieje i zapraszają na komunię. Co wtedy??? mam dylemat teraz czy jechać czy wysłać pocztówkę.Doradźcie