*
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego Dodane 2011-11-23 19.30 , komentarzy 4

III Lubelskie Targi Sakralne LUBSACRO 2011. Technika i cyfryzacja wkracza do świątyń (wideo, zdjęcia)

Do jutra trwają III Lubelskie Targi Sakralne 2011. W hali Międzynarodowych Targów Lubelskich na kilkudziesięciu stoiskach wystawcy prezentują produkty sakralne. W tym roku widać sporą liczbę stoisk, które oferują nowoczesne rozwiązania techniczne i cyfrowe dla parafii.

Lubelskie Targi Sakralne 2011.

Autor: Fotonews

Księża mają możliwość zamówienia do swoich świątyń m.in. podgrzewanych ławek, tablic diodowych z wyświetlaniem tekstów pieśni, kiosków multimedialnych, organów, foteli masujących i podgrzewanych dywaników. Firmy zajmujące się promowaniem parafii w internecie proponują założenie portali internetowych.  

Tradycyjnymi produktami wystawianymi na stoiskach są: szaty liturgiczne, świece, naczynia liturgiczne, wino mszalne, witraże, dzwony, obrazy a nawet marmur na kościelne podłogi. Księża znajdą również ofertę pielgrzymkową na stoiskach biur turystycznych. Kapłani mogą zaopatrzyć się na targach w alkomaty.

Na stoisku jednej z firm mającej w ofercie tablice diodowe do wyświetlania teksów pieśni i komunikatów dla wiernych od dwóch dni panuje duży ruch. Pan Zbigniew Gralewski mówi, że z roku na rok rośnie zainteresowanie rozwiązaniami cyfrowymi w świątyniach. Podstawowy pakiet do kościoła z komputerem, programatorem i tablicą świetlną to koszt ok. 9tys. złotych. Takie tablice są ułatwieniem dla wiernych nie znających teksów pieśni. Dodatkowo w pakiecie są setki pieśni na zwykłej karcie pamięci, którą wkłada się w komputer sterujący. Takie urządzenia można kontrolować zegarkiem z wbudowaną fotokomórką

Innym ciekawym rozwiązaniem są podgrzewane ławki dla wiernych.

Kościół nie muszą grzać grzejniki rozmieszczone daleko od wiernych na ścianach. Istotą jest generowanie ciepła wśród siedzących na ławkach. Rozwiązanie to w sumie jest tańsze niż standardowe rozwiązania w przestronnych i wysokich kościołach.

Zaskoczeniem była wizyta na stoisku firmy produkującej kioski multimedialne. Tam w ofercie była m.in. mównica multimedialna. Teraz ksiądz nie musi już głosić kazania z kartki. Wystarczy, że wepnie w urządzenie pendrive'a a tekst będzie widoczny na wyświetlaczu LCD będącym płaszczyzną pulpitu - mówi jeden z pracowników firmy.

Wejście na targi jest darmowe.

Jedynie przy wejściu musimy zarejestrować swój pobyt na terenie targów. Jeszcze jutro jest okazja aby zobaczyć te wszystkie techniczne nowinki proponowane kapłanom.

11

Miejsce
w rankingu
lublin112.pl

Masz ciekawy temat, problem, coś się wydarzyło, masz temat interwencyjny - pisz na mail: alarm@lublin112.pl Wiadomości z Lublina i regionu www.lublin112.pl Kanał YOUTUBE http://www.youtube.com/user/MMFotonews?feature=mhee Fan page FACEBOOK http://www.facebook.com/lublin112

Komentarze

lublinwww.pl FOTORELACJA lublinwww.pl FOTORELACJA
:) 2011-11-23 20.16

widzę że podobne ujęcia mamy z dzisiaj..
Wrzucę na blog .. w nocy

lublin112.pl lublin112.pl
dawaj dawaj :) 2011-11-23 20.26

pozdr

lublinwww.pl FOTORELACJA lublinwww.pl FOTORELACJA
męczy mnie to pojedyńcze wgrywanie zdjęć ale.. poszło 2011-11-23 23.14

http://www.mmlublin.pl/blog/entry/280570/%E2%96%91Z%E2%96%91D%E2%96%91J%E2%96%91%C4%98%E2%96%91C%E2%96%91I%E2%96%91A%E2%96%91+Drugi+Dzie%C5%84+Targ%C3%B3w+LUBSACRO+2011.html

!gość Gość
~!gość
"foteli masujących i podgrzewanych dywaników" 2011-11-24 12.22

do, za przeproszeniem, spania pod ołtarzem?
("Księża mają możliwość zamówienia do swoich świątyń", więc wnioskuję, że nie np. do pokoju)

"Takie tablice są ułatwieniem dla wiernych nie znających teksów pieśni" - ale ani słowa, że często wyświetlają błędny tekst lub dziwne znaczki (komuś chce się kupować jak ma pieniądze, ale już nie programować).

"Teraz ksiądz nie musi już głosić kazania z kartki.", a kiedy znowu będzie mówił z głowy i od serca, bo ta moda na "czytane gotowce" to chyba coś nie tak. Owszem cześć jeszcze stara się, ale to "wymierający gatunek".

I jeszcze jedno pytanie, może złośliwe, ale w gruncie rzeczy szczere - kto za te "cudeńka" zapłaci tak naprawdę i z czego?

Czy naprawdę, gdy świątynia będzie wyglądać jak np.:
http://www.idg.pl/news/373230/kosciol.na.modle.filmu.tron.dziedzictwo.html
wiernych będzie więcej i będą bliżej Boga?

P.S.
Dla np. ateistów itd., tak wiem, że w "Jeszcze krótsza historia czasu" (2005) Stephen Hawking nie przewiduje Boga (w uproszczeniu zostawia mu bardzo mało miejsca), więc proszę nie wydziwiać z interpretacją moich pytań. Dziękuję.
P.S.P.S.
Urażeni proszeni są o ponowne przeczytanie ze zrozumieniem.

Dodaj swój komentarz: