*
Recycling w Lublinie Dodane 2012-12-18 21.40 , komentarzy 12

Plastikowe butelki i aluminiowe puszki oddasz w automatach. Będą nagrody

Dwa automaty do zbiórki zużytych opakowań po napojach staną we wtorek 18 grudnia w Galerii Olimp oraz w E.Leclerc przy ul. Zana w Lublinie. Urządzenia będą przyjmowały butelki plastikowe (PET) oraz puszki aluminiowe.

Urządzenia będą przyjmowały butelki plas...

Autor: sxc.hu

Automaty kupił Urząd Miasta Lublin. Zostaną postawione w pobliżu wejść do centrów handlowych.

- Dzięki zaawansowanej technologii automaty zidentyfikują opakowanie po kształcie i kodzie kreskowym. Pamiętajmy, że opakowania po środkach chemicznych czy kosmetykach nie zostaną przyjęte, a próba „oszukania automatu” spowoduje uruchomienie alarmu - informuje Urząd Miasta.

Zasada funkcjonowania automatu jest prosta: należy oddać butelkę lub puszkę po napoju, a na zakończenie tej operacji nacisną guzik, który da sygnał o zakończeniu procesu. W podziękowaniu wydany zostanie paragon, który należy zachować i wykorzystać zgodnie z zasadami określonymi przez Galerię Olimp i E.Leclerc.

- Przy oddawaniu większej liści opakowań, guzik należy nacisnąć po włożeniu ostatniego opakowania, a na paragonie zostanie wydrukowana informacja o ilości i rodzaju przekazanych odpadów - dodają urzędnicy.

Galeria Olimp przewiduje organizację cyklicznych konkursów, które przeprowadzone będą zgodnie z załączonym regulaminem.

Natomiast E.Leclerc zapewnia, iż każda osoba, która odda minimum 5 opakowań otrzyma upominek. Gmina Lublin sfinansuje część nagród, oznaczonych logotypem EkoLublin. Szczegółowych informacji należy szukać w biurach obsługi klienta w/w centrów handlowych.

X

Miejsce
w rankingu
redakcja

Zapraszamy do kontaktu. Szczegóły dostępne są w zakładce "kontakt" na spodzie strony.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Leszek Mikrut Leszek Mikrut
Pomysł dobry, idea szczytna! 2012-12-18 21.52

Ciekawe, jakie to upominki-niespodzianki przewidział Leclerc... ? I na jak długo starczy dobrej woli fundatorom...? :)

Jaro Gość
~Jaro
starczy to jest uwiąd 2012-12-18 22.03

a ciekawe na jak długo wystarczy dobrej woli

Leszek Mikrut Leszek Mikrut
~Jaro 2012-12-18 22.21

Niekoniecznie.
Zobacz tu: http://sjp.pwn.pl/szukaj/starczy
To powinno Cię przekonać, że masz rację w... 50%
Na przyszłość radzę dokładniej sprawdzić przed stawianiem zarzutów na forum.
Pozdrawiam

Elka Gość
~Elka
Tak, tak z tym że Bralczyk też twierdzi 2012-12-18 23.12

ze jest to forma wypierana

lokko102 lokko102
@Elka, Jaro 2012-12-18 23.21

A czy prof. Bralczyk wspomina coś na temat stosowania przecinków (w odpowiednich miejscach)???:)

czytacz Gość
~czytacz
@Jaro 2012-12-18 23.30

Błysnąłeś intelektem tak bardzo, że nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać...

Leszek Mikrut Leszek Mikrut
~Elka 2012-12-18 23.35

Forma wypierana, to nie znaczy, że zakazana! Jest ona nieco archaiczna, podobnie jak tysiące innych słów w naszej polszczyźnie, choćby krótkie formy przymiotników, np. wesół, zdrów, syt, czy zaimek "tą" (w mowie) zamiast "tę".
Zaiste, waćpanna, słusznie prawisz, ale prawda ma dwa lica :))

a2 Gość
~a2
No tak,nowość ! 2012-12-18 23.42

W cywilizowanych krajach,takich choćby jak nasz zachodni sąsiad,to standard.Takie urządzenie jest w każdym większym sklepie.Z taką małą różnicą,że nie obiecuje się tam bliżej nieokreślonych bzdetów,a wyskakuje paragon do odliczenia przy zakupach,albo wypłaty w kasie sklepu.Przyjmuje owo urządzenie butelki szklane i plastikowe.Tam prawie wszystko jest z kaucją i w ten prosty sposób poradzili sobie z zaśmiecaniem.Ale kudy nam do cywilizacji.

Pierwszy Niejedyny Sołtys Lubelski Pierwszy Niejedyny Sołtys Lubelski
Dla okolicznych mieszkańców, średniej klasy wygoda bo wlec kilka PETów, czy puszek na drugi koniec miasta - żadna 2012-12-19 02.15

Zgniecione butelki PET wrzucam do niebieskiego worka firmy Komeko, a puszki w osobnej reklamówce stawiam koło bramy na ulicy.
Jeszcze się nie zdarzyło, żeby stała tam dłużej niż 15 minut.
Miejscowi "utylizatorzy", są bardziej czujni od tych co pozdrawiają się gromkim "CZUWAJ !".

Desirka Desirka
Gościu a2 racja... 2012-12-19 10.23

.. na zachodzie Europy dostaje się paragon na konkretną sumę, którą można sobie odliczyć. Tylko jest małe "ale". Do każdej butelki PET jest tam doliczana kaucja. Gdy oddajesz butelki do automatu, nie dostajesz nagrody. Zwracają Ci tylko kaucję. :) U nas w Polsce nie ma kaucji, więc wystarczyć muszą nagrody, albo altruistyczna chęć zadbania o środowisko. I ja jestem jak najbardziej za takimi akcjami :)

a2 Gość
~a2
Do Desirka 2012-12-19 12.28

Napisałem,że jest kaucja i zastanawiam się dlaczego nie ma takowej u nas.To by rozwiązało problem zaśmiecania.Zastanawia mnie np.czym różni się butelka od piwa zielona od tej brązowej.Jedna z kaucją,druga bez.Chociaż za zieloną klient i tak płaci,ale bez możliwości jej zwrotu i odzyskania pieniędzy.Efekt widać na każdym kroku.Zielone poniewierają się wszędzie,brązowych prawie nie widać.Gdyby kaucja była na wszystko,czyli szklane,plastiki,a nawet puszki,to przypuszczam,że dużo lepiej by wyglądało nasze otoczenie.Chociaż co do puszek,to kaucja uderzyła by po kieszeni zawodowych zbieraczy,ale to ich problem.Obecnie widać co jest bez kaucji,wystarczy rozejrzeć się wokół np.podczas spaceru.

... Gość
~...
zacofanie 2012-12-19 13.06

w Niemczech od dawna są w sklepach automaty ktore przyjmują butelki plastikowe i za to są zwracane pieniadze,to samo z puszkami,są zwrotne,a u nas kiedy tak będzie???