*
Ułatwienia paszportowe od 2013 roku Dodane 2013-01-04 09.30 , komentarzy 2

Zmiany w 2013 roku: Wniosek o paszport złożysz u dowolnego wojewody

Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport złożymy u dowolnego wojewody na terenie kraju.

Wniosek o paszport złożysz u dowolnego w...

Autor: Maciej Kaczanowski/ Archiwum

Paszport lub paszport tymczasowy będziemy mogli wyrobić w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie kraju.

– Na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 zł. Natomiast m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie od 13. roku życia i studenci, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych czy korzystające z pomocy społecznej – za paszport z 50-proc. ulgą zapłacą 70 zł.

Małoletnim do 13. roku życia paszport jest wydawany za opłatą wynoszącą 30 zł. Za paszport nie płacą osoby, które m.in. mają ukończone 70 lat. Za paszport tymczasowy zapłacimy 30 zł. Czas oczekiwania na paszport w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.


X

Miejsce
w rankingu
Redakcja

Zapraszamy do kontaktu. Szczegóły dostępne są w zakładce "kontakt" na spodzie strony.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Kas. Gość
~Kas.
pytanie 2013-01-04 10.08

A tak przy okazji tematu paszportów, czy ktoś się orientuje, czy po zmianie stanu cywilnego( a co za tym idzie- nazwiska) wyrabia się na nowo paszport? Czy może coś jest w nim dopisywane/ poprawiane?

ktoś Gość
~ktoś
odpowiedź 2013-01-04 13.35

Paszport traci ważność po zmianie nazwiska (np. po ślubie) lub w przypadku zmiany danych osobowych zawartych w paszporcie (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, płeć, nr PESEL) w wyniku wydania decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu w sprawie zmiany danych. Dokument traci automatycznie ważność po 60 dniach od dnia, w którym dokonane zostały zmiany danych. W przypadku osób przebywających za granicą paszport traci ważność po 4 miesiącach.

Dodaj swój komentarz: