*
Pasażerów lotniczych droga przez mękę Dodane 2013-05-02 11.45 , komentarzy 26

Kulisy dojazdu z Lublina na lotnisko w Świdniku

Kategorie: Wiadomości Tagi: lotnisko Lublin,

1 maja 2013. Wsiadłem w auto, zabrałem aparat i naocznie chciałem sprawdzić jak się dojeżdża na lotnisko w Świdniku. Porażka, tragedia, koszmar.

Airport Lublin-Świdnikl

Autor: @Tommik Bosek

Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Kiedyś droga do Świdnika to był szybki kurs na pamięć. Wylot z Lublina od strony Drogi Męczenników Majdanka lub alei Witosa. Skręt w lewo i już. Ale tak było kiedyś. Dzisiaj kierowca może się zgubić już po przejechaniu rozjazdu za salonem scanii i volkswagena. Znaki drogowe wprowadzają w błąd. Bariery dźwiękochłonne zaburzają orientację przestrzenną.

W końcu jakoś się udało. Dalej tabliczki „lotnisko” prowadzą nas przez wioski, dziurawe, rozkopane drogi, o nazwach nie-znanych nawet osobie, która od 30 lat mieszka w tym województwie. Po litanii epitetów pod nosem dotarłem wreszcie na lotnisko. Myślę – cudownie. Koniec kłopotów. Wsiąść nas pokład i uciekać z tego kraju.

Niestety, przy wjeździe na parking przeżyłem lekką traumę, podobnie jak większość kierowców. Parking płatny, parkometry kilkaset metrów dalej, ale bramki podniesione. Czyżby nieczynne? Niestety, błąd. Wpuszczają, czyli wjechać można, natomiast przy wyjeździe już żądają biletu, którego zagubienie grozi karą umowną w wysokości 300 zł. Musiałem przebrnąć przez procedurę „znajdź działającą bramkę i pobierz bilet. Cofnij auto i zapłać za parkowanie w automacie kwotą 5 zł.” Nie. Błąd. Automat jednak nie chciał pieniędzy. Bez płacenia, wypluł informację na wyświetlaczu, że mój nieopłacony bilet jest ważny. Super. I faktycznie, po zeskanowaniu darmowego biletu (którego zagubienie grozi karą 300 zł) bramki się podniosły.

Pomijam sesję fotograficzną lądowania i startu samolotu Ryanair, gdyż to wypadło idealnie i bez problemów. Nadszedł czas powrotu do domu. Nie chcę używać inwektyw. Napiszę delikatnie: porażka, tragedia, szok. Zarówno ja i kilkudziesięciu innych kierowców nie potrafiło znaleźć drogi powrotnej do Lublina. Wielokrotne próby podążania za tablicami drogowymi kończyły się bądź w polu, czasem na zamkniętym odcinku budowy i robotach drogowych.

Pracownicy, mimo święta pracy, obecni w takim dniu, chętnie uświadamiali, że droga jest nieprzejezdna. Kierowali na teren „Parku technologicznego” przez dziwne serpentyny i zawijasy. Wiem, że Świdnik to miasto dla miejscowych, ale, bywałem tam setki razy jako mieszkaniec większego, bliskiego miasta, a teraz zgubiłem się kilkanaście razy. I nie tylko ja. Za mną podążał sznur innych samochodów, w nadziei, że wspólnie znajdziemy drogę powrotną.

X

Miejsce
w rankingu
bosek

www.fotolublin.eu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

5355 Gość
~5355
to juz gościu nie masz gdzie jezdzić na wycieczki tylko na lotnisko 2013-05-02 12.13

SAMOLOTU nie widziałeś. Chcesz latać a autem nie umiesz sobie poradzić ???
Nie umiesz jezdzić i nie masz orientacji w terenie to skorzystaj z szynobusu

next Gość
~next
dojazd z Lublina na lotnisko w Świdniku 2013-05-02 12.19

Czemu ten artykuł ma służyć i co prezentuje? Bo nie rozumiem? Czy autor gazet nie czyta, czy może wczoraj urodzonie bo nie wie, że droga 822 jest jeszcze w budowie (ale podobno juz jest ścieralna). Brakuje tylko węzła Mełgiewskiej z S12/S17. Poczekaj cierpliwie jak inni. A jak masz problem to jedź za słuszną namową przedmówcy pociągiem.

Łukasz Gość
~Łukasz
Smutny lubelski standard 2013-05-02 12.47

Niestety, u nas to norma - najpierw budują lotnisko, a później drogi dojazdowe.

alladyn alladyn
Drogi na lotnisko ze wszystkich kierunków... 2013-05-02 12.54

Powinny być łatwe w dojazdach

Leszek Mikrut Leszek Mikrut
Tak, jest cięzko. 2013-05-02 13.06

Również tego doświadczyłem. Musimy uzbroić się w cierpliwość i przeżyć! Da się! :)

Marian Gość
~Marian
bosek ma rację 2013-05-02 13.10

Bosek ma rację, a gości 5355 i nexta podejrzewam, że są takimi drogowcami albo raczej urzędnikami od dróg, którzy zawsze są świetni i nigdy nie widzą problemu, a zwykłe ludzkie problemy mają gdzieś. Do lotniska i z lotniska, które jest czynne, powinno się móc dojechać samochodem, a w drodze, nawet tymczasowej, powinny DOBRZE KIEROWAĆ ZNAKI. A oznakowanie tymczasowego dojazdu do lotniska jest gówniane i generalnie tymczasowego dojazdu do Świdnika jest gówniane, co oznacza lekceważenie ludzi.
Panowie 5355 i next tego jakby nie rozumieją, a to są proste sprawy. Skoro tak i skoro pisanie innych was drażni, to może wróćcie do obrazków? I bądźcie sobie cierpliwi.

xxxx Gość
~xxxx
Załosne 2013-05-02 13.16

Jutro wybieram sie na lotnisko obawiam sie tej podrozy bo juz ostatnio byly problemu to teraz jeszcze wieksze beda przy tych remontach ktore mialy sie skonczyc 30kwietnia. Chcialabym zauwazyc ze szynobusem tez neijest tak latwo dojechac bo godziny nijako nei pasuja do odlotow samolotu jak odlot jest o 10.10 to szynobus o pzed 7 badz 9.30 gdzie juz sie powinno byc na lotnisku. Moj ostani dojazd tez byl tragiczny GPS sie pogubil,ja nei znam dojazdu a tu tabliczki Lotnisko prowadzace przez pola i wioski. Jedna wielka tragedia mam nadzieje ze po tych remontach bedzie sie jezdzic sprawnie bez problemow.

bosek bosek
:) 2013-05-02 13.20

W odpowiedzi na pierwsze dwa posty:
- zwiedzających, wraz z całymi rodzinami jest sporo. Ciekawość ludzka to nic strasznego :)
- za Panów namową, kolejny raz przejadę się szynobusem lub autobusem. Z przyjemnością.

Tak, pojechałem obejrzeć samoloty z bliska. To wykroczenie ?

kołecek Gość
~kołecek
hahaha 2013-05-02 13.21

Widze ze dziennikarz poprostu nie potrafi czytac znaków dla osoby o przecietnym stopniu inteligencji podróż nie stanowinajmniejszego problemu a ty jak zes głupi to sobie błądz. Ale nie strasz ludzi ze ciezko dojedchac baranku

gostek Gość
~gostek
~kołecek 2013-05-02 14.06

Ty to jednak powinieneś zostać wyeliminowany, żebyś swoim potomstwem nie spowodował genetycznego zagrożenia dla przetrwania gatunku ludzkiego (czyli żeby więcej takich głupków nie było). Jednak oczywiście w kapuścianych łbach głąb zawsze pozostanie…
Ale taki jest internet - im kto ma mniej do powiedzenia, ten ostrzej zaatakuje kogoś, kto zna temat. Jak w polityce.

Desirka Desirka
Polecam pociąg. 2013-05-02 17.17

Albo autobus jeśli problem jest z dojazdem. Wielokrotnie jechałam na lotnisko i nie nie miałam problemów ze znakami. Może dlatego, że jak się jeździ we dwie osoby, to łatwiej znaki wypatrzyć. Choć kręta droga, przyznać muszę - miło by było, jakby Mełgiewską w stronę lotniska już otworzyli...
Co do biletu, warto czytać regulaminy - do 15 minut parkowanie na lotnisku jest bezpłatne. Po za tym płatne parkingi to norma i w Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu, więc nie wiem czemu się tu dziwić.

twojamama Gość
~twojamama
Pozdro600 2013-05-02 18.48

Akurat dojazd do Świdnika jest prima sort

meg Gość
~meg
przesada!! 2013-05-02 19.03

Hahaha "bariery dzwiekochlonne zaburzaja orientacje"! Owszem, znaki na slupach to jeszcze prowizorka, ale ogólnie tekst b.mocno przesadzony. Trzeba patrzec na znaki i bez problemu trafi sie na lotnisko. Własnie o to chodzi ze mieszka Pan w Lublinie 30 lat, teraz pojawiły sie zmiany i już wielkie problemy ...

kas Gość
~kas
:-( 2013-05-02 19.38

mi przeszkadza inna rzecz. Od lublina - przez cały Świdnik (lub przez Krępiec i franciszków - zależy, którądrogę ktoś obierze) rozwieszone sączerwone tabloiczki z napisem "lotnisko". Jak obcokrajowiec ma trafić na nie? Nie można było chociaż rysunku samolotu zrobić? dziwny kraj...

sid Gość
~sid
sęk 2013-05-02 19.41

sęk w tym że lotnisko nie jest tylko dla nas tubylców... a oznakowanie jest rzeczywiście fatalne i.... śmieszne : "lotnisko". Znam te tereny jak własną kieszeń więc nigdy nie miąłem problemu żeby tam trafić, ale współczuje ludziom którzy jadą tam po raz pierwszy, a już w szczególności obcokrajowcom

markz Gość
~markz
Po co to marudzenie? Było pojechać szynobusem 2013-05-02 21.35

pod sam terminal, albo zaczekać na zakończenie remontu drogi.

next Gość
~next
dojazd z Lublina na lotnisko w Świdniku 2013-05-02 21.44

Nawiązując do wypowiedzi Mariana i alladyna to nie jestem urzędnikiem, lecz takim samym użytkownikiem dróg jak wszyscy inni i pracuję w biznesie. Jedyne co może: to interesuję się każdym aspektem, etapem i regularnie czytam SSC i inne dobre źródła na te tematy. Co do kwestii "czepiania" się... Jeśli ktoś tytułuje się mianem "dziennikarza obywatelskiego" (cokolwiek to znaczy?!) i publikuje swoje przemyślenia to musi liczyć się z pewną krytyką niedociągnięć warsztatowych: Np. 1. Jeśli wybierasz się na lotnisko i wiesz, że są pewne problemy (tymczasowe) z dojazdem to może wartoby zajrzeć na stronę lotniska i znaleźć mapkę dojazdów - przecież jest! 2. Tytuł artykułu zainteresował mnie - bo chciałem poczytać: o tym co się dzieje na DW 822 (czyli na docelowej drodze dojazdowej z Lublina do lotniska) i na węźle z S12/S17. Wprawdzie byłem tam z kolegą tydzień temu (piechotą) na focenie, ale najświeższych informacji z placu budowy nigdy dość! Coż... zawiodłem się, bo Autor nawet nie zadał sobie trudu, aby sprawdzić jakichkolwiek informacji - choćby na stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich. Bo wtedy napewno przy odrobinie dobrej chęci dowiedziałby się, że ta inwestycja zakończona zostanie 30.05.2013. Oczywiście bez węzła z ekspresówką, bo to już zadanie GDDKiA i wykonawcy firmy: Dragados. Przejechać można Mełgiewską, powoli omijąjąć dziury na terenie budowy S12/S17. Tam jest mniej ekranów. Co do kwestii tymczasowego przejazdu przez Świdnicki Park Przemysłowy to po części-zgodzę się: jak nie znasz terenu to można się na chwilę pogubić. Ale bez przesady. Ulice mają swoje nazwy. Można wydrukować wcześniej mapkę lub zrobić zrzut ekranu i wrzucić na telefon. Ale tego się pewnie też nie chciało, bo po co? Lepiej "nasmarować" przysłowiowego gniota i czekać na brawa. Przepraszam, ale to z dzienikarstwem nawet na małą skalę nie ma nic wspólnego. Zero wysiłku, zero obiektywizmu, zero wiedzy na opisywany temat. Co może z tego wyjść: Śmieci na wejściu-śmieci na wyjściu jak mawiają informatycy. Pozdrawiam!

bosek bosek
;-) 2013-05-02 23.48

Śpieszę wyjaśnić. Tytuł dziennikarza obywatelskiego nadaje z automatu portal MM. Drukowanie mapki polecam obcokrajowcom nadlatujalącym z Luton, Stanstet, Oslo, Liverpool. Powinni przewidzieć, że wysiadając z samolotu na terenie Polski, aby dojechać ...a przepraszam. Fakt. Oni w bagażu podrecznym nie mają samochodu. Zwracam honor. Obcokrajowcy i rodacy wracający do Lublina lub na któryś z dworców PKP, PKS, powinni mieć kulę i przewidzieć konieczność wydrukowania mapki, aby WRÓCIĆ domiasta. Genialne. Nigdy nie polecę za granicę, bo nawet nie staram się i boję być JASNOWIDZEM :-)

bosek bosek
ps 2013-05-03 00.06

Z komentarzy innych piszących wyczytałem:

- znaki Airport zamiast Lotnisko. Języków się uczymy od małego ponoć.
- Czas darmowego parkowania? Robiłem zdjęcia ponad godzinę i chciałem zapłacić za parkowanie. Chciałem. Automaty odmówiły
- Być JASNOWIDZEM fajna sprawa, ale lokalnie. Czy przyjezdni z poza województwa także muszą ?
- W kwesti dojazdu tragedii nie ma. Problem jest z powrotem do Lublina. Odcinki w remoncie są otwarte i po przejechaniu pewnej odległości dowiadujemy się, że trzeba zawrócić i drogi szukać od nowa.

P.s. Nie jestem dziennikarzem. :-P

next Gość
~next
dojazd z Lublina na lotnisko w Świdniku 2013-05-03 00.14

@bosek: Przy całym szacunku to jednak obcokrajowcy docierają jakoś do Lublina i choćby 100 razy powtórzyć to jednak elementy drogi do Lotniska są w w budowie. I choćby nawet z Nowego Jorku zechcieli przylecieć (żaden problem) to też to jest w budowie. I ranga Gości tego nie zmieni. A jeśli Rodacy wracający z pracy nie mogą sobie poradzić??? (Weź przestań z takimi supozycjami, bo to obraża inteligencję zainteresowanych-niby w Londynie świetnie się orientują a w Świdniku gubią?). Czysty nonsens. Bzdury opowiadasz. W najepszym wypadku problem z prawidłowym dojazdem mają osoby z dalszych rejonów województwa i okazjonalnie wyjeżdżające po swoich bliskich. Ale widząć obcą blachę kulturalny kierowca jest wyrozumiały.

bosek bosek
@next 2013-05-03 00.24

Cieszę się, że można dyskutować z Tobą kulturalnie. To naprawdę miłe. Jutro pojadę jeszcze raz, bo lubię robić zdjęcia i przetestuję ponownie. Z fotorelacją oczywiście ... Pozdro

next Gość
~next
dojazd z Lublina na lotnisko w Świdniku 2013-05-03 00.59

@bosek: Czekam na fantastyczną fotorelację z trasy i frontu robót (jest taki odcinek). Życzę powodzenia i najlepszych ujęć roboty. Piasek w zębach to normalka dla fotoreporterów z budowy. Ale cóż to-będzie co dzieciom opowiadać...Pozdrawiam!

Jo! Gość
~Jo!
Zagubiona 2013-05-03 12.39

Osobiście się zagubiłam na rondach już przy samym lotnisku. Zero oznaczeń, na dodatek powycinane dziury w jezdni i w nich krawężniki. Już zawczasu trzeba dobrze wybrać kierunek, bo pojedzie się w pole, ale jak wybrać, skoro nie ma tablicy kierunkowej? I dodatkowo przejazd przez tory ze stopem przed torem o metr sięgajacym poza przejazd, skąd nie widać dobrze torów właściwych. Po co mam stawać przed martwym torem?? A zgodnie z KD powinnam. BZDURA.
Kompletny brak informacji na stronie lotniska- brak mapy parkingów. Pod informacja o parkingach plan hali.
Jednym słowem paranoja.

pavvel Gość
~pavvel
Rondo turbinowe 2013-05-04 13.06

@Zagubiona te powycinane dziury w jezdni, a w nich krawężniki to ronda turbinowe. A dojazd na lotnisko nie jest tragiczny. Polecam trasę przez węzeł Witosa (na rondzie w Świdniku jest znak "Lotnisko").

też kierowca Gość
~też kierowca
Tak to jest, jak debili - pociotków zatrudnia sie w urzędach i nie płaci za myślenie 2013-05-05 15.26

Rzecznicy prasowi urzędów odpowiedzialnych za prawidłowe oznakowanie, jeżeli są osobami inteligentnymi, to może zrelacjonują problem swoim szefom, którzy może pogonią do roboty tych którzy ten "bajzel" bezpośrednio odpowiadają i ich na koniec rozliczą.