*

"WIELKA KSIĘGA CIPEK" i "WIELKA KSIĘGA SIUSIAKÓW".BEZ CENZURY - edukacja sexualna po polsku

Utworzono: 2010-06-04 22.32 - Ostatnia aktualizacja: 2010-06-04 22.32

W sprzedażyukazała się „Wielka księga cipek”. To książka edukacyjna, która oswaja tematy trudne dla dojrzewających dziewcząt, ich rodziców i nauczycieli od anatomii, poprzez miesiączkę, na masturbacji skończywszy. Tytuł publikacji już teraz wzbudza jednak wiele kontrowersji.

Wielka księga cipek” jest kontynuacją "Wielkiej księgi siusiaków" autorstwa Dana Hojera. Jej odbiorcami mają być zarówno dziewczęta, jak i ich rodzice. Ma ich wprowadzać w trudną tematykę seksu i seksualności. Trudną, bo zdaniem ekspertów i samej młodzieży w edukacji seksualnej w polskich szkołach dzieje się źle. Młodzi mają ograniczony dostęp do wiedzy o ludzkiej seksualności, nauczyciele nie są odpowiednio przygotowani do prowadzenia zajęć wychowania seksualnego.

Jak naprawdę wygląda edukacja seksualna w Polsce? Według zeszłorocznego raportu Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” 39,6% badanych uczniów nie miało w ogóle zajęć z takiego przedmiotu jak wychowanie do życia w rodzinie. W wielu przypadkach treści przekazywane podczas zajęć dalekie były od założeń tego przedmiotu.

Dlaczego mamy taki problem z edukacją seksualną?

- Edukacja seksualna stała się po '89 r. sprawą polityczną, a nie merytoryczną. Od kilkunastu lat odbywa się żonglerka tematami aborcji, antykoncepcji, edukacji seksualnej i prawami kobiet, które stały się kartą przetargową między partiami politycznymi oraz między państwem i Kościołem. Płacimy za to wszyscy. Nadmierne, ale nie merytoryczne zainteresowanie polityków kwestiami, o których mają blade pojęcie ma bardzo negatywne skutki w wymiarze społecznym. Czego by nie mówić o PRL, to w kwestii seksu panowało wówczas duże otwarcie; edukacja seksualna stała na wysokim poziomie, mieliśmy dobrych nauczycieli i podręczniki, m.in. Michaliny Wisłockiej, Wiesława Sokoluka, liczne publikacje prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza i prof. Mikołaja Kozakiewicza, byłego marszałka Sejmu. Z kolei dzisiejszą edukację seksualną można by określić jako katolicką, „beretową”. Patrząc na przemiany w Polsce z perspektywy osoby zajmującej się seksualnością, cofamy się, a nie rozwijamy. Jednocześnie przemiany kulturowe i społeczne idą swoim torem, nasze społeczeństwo upodabnia się do wyzwolonych seksualnie społeczeństw zachodnich. W postrzeganiu kwestii seksu panuje swoista schizofrenia, następuje rozdwojenie, które wciąż się powiększa.

Według badań „Pontonu” młodzież wiedzę na temat seksu czerpie z internetu, pornografii i czasopism. Dlaczego tak jest?

- To również jest efekt braku edukacji seksualnej. Dorośli nie mogą bagatelizować tego tematu, ignorować go, bo młodzież i tak będzie szukała informacji o seksie. A kiedy młodzi mają ograniczony dostęp do informacji ze strony najbliższych, szukają ich, tak jak kiedyś na podwórku – w internecie. I tylko na tym tracą. Dziś młodzież jest pozostawiona samej sobie.


Wydawnictwo: CZARNA OWCA

Rok wydania: 2010

Oprawa: Twarda

Format: 15.5x21.0cm

Język: polski

Ilość stron: 78

Tłumacz: Elza Jaszczuk

Autor: Dan Höjer, Gunilla Kvarnström


"WIELKA KSIĘGA SIUSIAKÓW".BEZ CENZURY - edukacja sexualna po polsku

Książka powstała w wyniku wizyt Autorów w szkołach i na obozach pisarskich, podczas których rozmawiali o siusiakach i męskości, a uczniowie dzielili się później w listach swoimi najskrytszymi myślami.

W Polsce sytuacja jest dużo gorsza, czasem w ogóle nie ma w szkołach podstawowych zajęć na ten temat. Nauczyciele omijają zagadnienia trudne czy wstydliwe, a uczniowie cieszą się, że nie będą musieli nudzić się na bezsensownej lekcji. Czasem wyśmiewają nauczyciela, który nie ma przygotowania do prowadzenia lekcji Przysposobienia do Życia w Rodzinie.

wymiary: 155x205 mm

oprawa: twarda

liczba stron: 78

wydawnictwo: Czarna Owca, Wydawnictwo (Jacek Santorski)

gatunek: Dziecięce i młodzieżowe

autor: Dan Höjer , Gunilla Kvarnström

przekład: Halina Thylwezgłoś nadużycie
Autor zablokował możliwość komentowania tego wpisu