*

Pięć przykazań kościelnych ... taka mała zmiana ... ale ile zmienia...

Utworzono: 2013-02-08 18.04 - Ostatnia aktualizacja: 2013-02-08 18.04

Wersja "stara" - obowiązująca od roku 1948 do ukazania się Katechizmu Kościoła Katolickiego:Ustanowione przez Kościół dni święte święcić.

W niedziele i święta we Mszy świętej nabożnie uczestniczyć.

Posty nakazane zachowywać.

Przynajmniej raz w roku spowiadać się i w czasie wielkanocnym Komunię świętą przyjmować.

W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać.


 Wersja "nowa" (według 


W niedziele i święta obowiązkowe we Mszy św. nabożnie uczestniczyć i od prac służebnych się powstrzymać.

Przynajmniej raz w roku spowiadać się.

Przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym Komunię św. przyjąć.

Posty nakazane zachowywać.

Potrzebom materialnym Kościoła zaradzać


 Cóż za troska ? Finansowa??? Ciekawa wykładnia zmienionego 5 przykazania .... Przykazanie piąte: Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Wyjaśnienie zasadności tego przykazania znajdujemy w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 222). Nakazuje on wiernym dbać o zabezpieczenie kultu w ich wspólnocie, np. parafialnej (Msza Święta, sakramenty, pozamszalny kult eucharystyczny, np. czterdziestogodzinne nabożeństwo, uroczystości odpustowe), prowadzenie działalności charytatywnej, wychowawczej, misyjnej oraz godziwego utrzymania duszpasterzy. Posiadanie dóbr doczesnych przez Kościół ma na celu „organizowanie kultu Bożego, zapewnienie godziwego utrzymania duchowieństwa oraz innych pracowników kościelnych, prowadzenie dzieł apostolatu i miłości, zwłaszcza wobec biednych” (KPK, kan. 1254 § 2). Troska o dobra doczesne Kościoła i o utrzymanie instytucji kościelnych, a także o ludzi ubogich, jest obowiązkiem wszystkich wiernych.

Oczywiście, zadośćuczynienie temu przykazaniu powinno odbywać się zgodnie z możliwościami poszczególnych osób, które w dzisiejszych czasach w wielu wypadkach nie są zbyt duże. Prawdą jest jednak i to, że potrzeby Kościoła i jego instytucji, duchowieństwa, które zgodnie z wielowiekową tradycją utrzymuje się dzięki ofiarności wiernych, a także osób najuboższych są niemałe. Realizacja V przykazania wymaga, zatem od poszczególnych wiernych wielkiej wrażliwości sumienia i otwartości na potrzeby innych. Bardzo często składane przez wiernych ofiary i dary materialne mają znamiona „wdowiego grosza”, który - jeśli wypływa ze szczerego serca - ma zawsze wielką wartość.

 

 

Trochę niejasne to przykazanie dla mnie i celowość zmiany ..

 

Może ktoś jakoś bardziej rozjaśni te zagadnienia ..???

zgłoś nadużycie
Komentarze
Vox Vox
jaśniej się nie da Dodane

wszystko proste jak konstrukcja cepa.
Runął mit o patriotyzmie polskich duchownych.
Ich działalność w Komisji Majątkowej i jej obrona przez biskupów, kiedy już było wiadomo, że dokonywała przekrętów, pokazuje, że za nic mają dobro swojej ojczyzny.
Liczy się tylko szmal. Część oszukiwała nie tylko Polskę, ale i Watykan, bo sprzedawała otrzymaną ziemię po zaniżonej cenie. Głupi uwierzy, że bezinteresownie.
Przez 22 lata kościelne instytucje złożyły 3063 wnioski, a łaskawa Komisja wydała aż 3593 decyzje. Celowo działano w bałaganie: nie rejestrowano informacji o roszczeniach, sposobie i czasie ich zaspokojenia, wartości przekazanych gruntów. Jeden wniosek rozpatrywano wielokrotnie. Rekord to 15 razy. I za każdym coś Kościołowi dawano. A Kościół oczywiście brał. Akta 57 spraw wyparowały. Ogółem Komisja przyznała 143 mln zł odszkodowań i 66,5 tys. ha gruntów. Wartych kilka miliardów zł.
Reprezentanci Kościoła powinni przestrzegać trzech z 10 przykazań: nie kradnij,
nie mów fałszywego świadectwa
i nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego.
Możliwość ograbienia państwa tak zaćmiła ich umysły, że zapomnieli o dekalogu, o uczciwości, o Polsce.

konradus konradus
... Dodane

"Posty nakazane zachowywać." to dla moderatorów? Reszta jest dla mnie bełkotliwa niezależnie od wersji ;) Tu za to jest wszystko jasno opisane:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%85cy_Potw%C3%B3r_Spaghetti

Aga G Aga G
:( Dodane

Nawet nie wiem jak to skomentować...po prostu brak słów....

Leszek Mikrut Leszek Mikrut
Czy to oznacza, Dodane

że Kościół idzie z duchem czasu...?

jurlanda jurlanda
tak to jest belkot Dodane

zgadzam sie z konradus:to jest "cielec zloty"przy ktorym kosciol zachowuje pseudo posty,twoj link wyjasnia wszystko

OBERON OBERON
(;_;) Dodane

(;_;)

Dodaj swój komentarz: